Covıd-19 pandemisi ve VIX korku endeksinin finansal piyasalar üzerindeki etkisi
An application on the impact of the Covid-19 pandemic and the VIX fear index on financial markets
  1. Tez No: 770517
  2. Yazar: ASLI ÇOMRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN YILMAZ, DOÇ. DR. FEYYAZ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemisi ve VIX korku endeksinin finansal piyasalara etkisini araştırmaktır. Araştırma Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Veri seti 11 Mart 2020 ve 31 Aralık 2021 tarihleri aralığında oluşturulmuştur. Çalışmanın uygulama bölümünde yöntem olarak, Lee-Strazicich Birim Kök testi, Toda-Yamamoto Nedensellik testi, Maki Eşbütünleşme testi, ARDL Sınır testi kullanılmıştır. Çalışma sonunda pek çok sonuç elde edilmiştir. Belirlenen dönemler itibarıyla COVID-19 vaka sayısı değişkeni ile bitcoin, altın, dolar endeksi değişkenleri arasında hem tek taraflı hem de çift taraflı nedensellik ilişkisinin olmadığı yönünde bulgular elde edilmiştir. VIX endeksi ele alındığında ise sadece dolar endeksi değişkeni arasında tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin varlığına rastlanılmıştır. Maki Eşbütünleşme testi ile ARDL Sınır testi sonuçlarına göre COVID-19 vaka sayısı değişkeni ve VIX endeksi değişkeni ile bitcoin, altın, dolar değişkenleri arasında eşbütünleşme ilişkisinin varlığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla COVID-19 vaka sayısında meydana gelen artışlar ve VIX endeks değerinin değişimleri uzun vadede yatırım araçlarının fiyatlarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impacts of the COVID-19 pandemic and the VIX fear index on the financial markets. The research was conducted in the Burdur Mehmet Akif Ersoy University. The data was selected between March 11, 2020 and December 31, 2021. In this study, Lee-Strazicich Unit Root test, Toda Yamamoto Causality test, Maki Cointegration test and ARDL Bounds test were utilised in the empirical analysis and accordingly, the following results were obtained. In the specified period, an unilateral or bilateral causality relationship could not be founded between the number of COVID-19 cases and the variables of bitcoin, gold, and dollar index. Regarding the VIX index, a unilateral causality link has been revealed with the dollar index. The findings of the Maki Cointegration test and the ARDL Bound test indicate that each variables of bitcoin, gold, and dollar have cointegration relationships between both the VIX index and the number of COVID-19 case. Therefore, the rising number of COVID-19 cases and the value changes in VIX index have long-term effects on the prices of financial instruments.