Erratic crude oil prices fluctuations effects on the economic development of Turkey: The case of coronavirus pandemic (Covid-19)
Düzenli değişen ham petrol fiyat dalgalanmalarının Türkiye ekonomik gelişimine etkileri: Koronavirüs pandemisi (Covıd-19) durumu
  1. Tez No: 789242
  2. Yazar: DUAA HAMZA ABDALGANI BARAKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ALTINANAHTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tezde petrol ithal eden bir ülke olarak Türkiye ekonomisi, makroekonomik toplamının pet-rol fiyatlarındaki dalgalanmalara verdiği tepkiye bakılarak incelenmiştir. Ayrıca tez, pan-demi sonrası koronavirüsün enerji ve hisse senedi piyasaları üzerindeki etkilerini tartışacaktır. Ayrıca tez, ham petrol türleri, üretimi ve diğer pazarlarla ilişkisi dahil olmak üzere birçok yönü analiz edecektir. Makroekonomik büyüklükler ise toplam sanayi üretim endeksi, TÜFE, nominal döviz kuru, toplam petrol ve diğer sıvılar üretimi ve doğal gaz ithalat fiyatları ile temsil edilecektir. Model 1 için kullanılan hata düzeltme modeli: Brent petrol fiyatına yönelik şokların Türkiye'nin makroekonomik büyüklükleri üzerindeki etkisinin analizi. Model 2: Koronavirüs vakalarının ham petrol fiyatları, hisse senedi fiyatı oynaklığı (VIX) ve Borsa İstanbul Endeksi (BIST-100) üzerindeki etkilerini otoregresif dağıtılmış gecikme modeli kullanarak inceler. Araştırma, Brent petrol fiyatlarına ait bilg-ileri iki modelde kullanacak ekonometrik ve analitik alanlara sahiptir. İlk olarak, Kasım/2000'den Temmuz/2021'e kadar aylık gözlemleri analiz edecek olan Brent ham pet-rol fiyatı ile Türkiye ekonomik büyüklükleri arasındaki korelasyon. İkinci olarak, Türki-ye'de ilk enfekte vakanın görüldüğü 11/Mart/2020 tarihinden 12/Nisan/2021 tarihine ka-dar geçen süreyi kapsayan günlük COVID-19 vakalarının petrol ve borsalar üzerindeki etkisinin tahmin edilmesi. Bu çalışma, COVID-19 pandemik değişimlerini dikkate alarak petrol fiyatları şoklarının Türkiye ekonomisi üzerindeki önemine dikkat çekerek mevcut literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
As an oil-importing nation, Turkey's economy is examined in the thesis by looking at its macroeconomic aggregate's response to oil price fluctuations. Furthermore, the thesis will discuss the post pandemic coronavirus effects on energy and stock markets. Moreover, the thesis will analyze many aspects including crude oil types, production, and its rela-tionship with other markets. On the one hand, macroeconomic aggregates will be repre-sented by the total industrial production index, CPI, nominal exchange rate, total petrole-um and other liquids production, and natural gas import prices. Error correction Model utilized for model 1: Analyzing the impact of shocks to the price of Brent oil on Turkey's macroeconomic aggregates. Model 2: examines the effects of coronavirus cases of infec-tion on crude oil prices, stock price volatility (VIX), and the Borsa Istanbul Index (BIST-100) using an autoregressive distributed lag model. The research has econometrical and analytical areas which will use information of Brent oil prices in two models. Firstly, the correlation between Brent crude oil price and Turkish economic aggregates that will ana-lyze monthly observations from Nov/2000 to July/2021. Secondly, estimating COVID-19 daily infected cases influence on oil and stock markets covering the period from the first infected case in Turkey 11/March/2020 until 12/April/2021. This study will add to the existing literature by bringing awareness to the significance of oil prices shocks on the Turkish economy, taking into consideration COVID-19 pandemic alterations.