Adli bilimler açısından trafik kazalarında kusur tespiti
Fault detection in traffic accidents in terms of forensic sciences
  1. Tez No: 770527
  2. Yazar: RABİA ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Trafik, Law, Traffic
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türk Ceza Hukuku 2004 reformundan önce kusur sorumluluğu, sadece kast ve taksir olmak üzere iki ana unsur üzerine kurulmuştu. 2004 Ceza Reformuyla beraber kusur kavramı çeşitlilik kazanmıştır. Kusur sorumluluğundaki bu çeşitlilik mevcut bir olayda failin veya faillerin sorumluluğunun tespitini daha önemli kılmaktadır. Özellikle söz konusu olay trafik kazası ise, kusur sorumluluğunun belirlenmesi ciddi bir araştırma gerektirmektedir. Sorumluluk derecesinin ancak maddi deliller yoluyla tespit edilebilir. Bunu yaparken de Yargıtay'ın yerleşik içtihatları göz önünde bulundurmak gerekir. Bu tezin amacı, trafik kazalarında kusur sorumluluğunun nasıl tespit edildiğini, Yargıtay kararları ışığında ortaya koymaktadır. Hangi durumların basit taksir, hangi durumların bilinçli taksir kabul edildiği, hangi durumlarda olası kasttan söz edilebileceği ve bu üç sorumluluk türü arasındaki ayrımın hangi ölçütlere göre yapıldığı; kusuru tespit ederken yapılacak araştırma ve inceleme kurallarının net bir biçimde ortaya koyulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Before the Turkish Criminal Law 2004 reform, liability for fault was based on two main elements, namely intent and negligence. With the 2004 Penal Reform, the concept of fault has gained diversity. This diversity in liability for fault makes it more important to determine the responsibility of the perpetrator or perpetrators in an existing incident. Especially if the incident in question is a traffic accident, the determination of fault liability requires serious research. The degree of responsibility can only be determined through material evidence. While doing this, it is necessary to take into account the established jurisprudence of the Supreme Court. The aim of this thesis is to reveal how the responsibility for fault in traffic accidents is determined in the light of Supreme Court decisions. It is aimed to clearly reveal the issue of which situations are accepted as simple negligence, which situations are considered conscious negligence, in which situations possible intent can be mentioned, and according to which criteria the distinction between these three types of responsibility is made. It is aimed to clearly reveal the research and examination rules to be made while detecting the fault.