Doğum eyleminin ikinci evresinde tam servikal dilatasyonda sezaryen doğum yapan gebelerde maternal ve fetal komplikasyonların araştırılması
- Tez No: 770528
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Literatürde acil sezaryenler ile elektif sezaryenlerin maternal ve fetal yönden karşılaştırıldığı ve acil sezaryenlerde maternal ve fetal morbiditenin daha fazla olduğunu ortaya koyan çalışmalar mevcuttur. Çalışmanın amacı doğumun ikinci evresinde yapılan sezaryen doğumların fetal ve maternal komplikasyonlar yönünden olumsuz sonuçlar meydana getirebileceğini göstermektir. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde longitudinal (prospektif + retrospektif) kohort araştırması türünde olan tez çalışmamızda 01/09/2019-01/01/2022 tarihleri arasında aktif doğum eyleminin 2.evresinde (tam servikal dilatasyonda) acil sezaryen ile doğumu gerçekleştirilen 50 olgu çalışma grubu olarak alındı. Çalışma grubunun sonuçlarının karşılaştırılabilmesi amacıyla 1:2 oranında (çalışma grubunun olgu sayının 2 katı kadar) aktif doğum eyleminin 1.evresinde acil sezaryen ile doğumu gerçekleştirilen 100 olgu ile 1:2 oranında elektif sezaryen ile doğum gerçekleştirilen 100 olgunun sonuçları incelendi. Bulgular: Grupların demografik verileri incelendiğinde elektif sezaryen uygulanan grupta yaş ortalamasının aktif eylemde sezaryen uygulananlardan belirgin olarak daha yüksek olduğu, ancak ilk sezaryenini aktif eylemin 1.evresinde veya 2.evresinde uygulananlarda ise ortalama yaşların benzer olduğu görüldü (p=1.000).
Özet (Çeviri)
Background: There are studies in the literature comparing emergency cesarean and elective cesarean sections in terms of maternal and fetal aspects and that maternal and fetal morbidity is higher in emergency cesarean sections. The aim of the study is to show that cesarean deliveries in the second stage of labor may cause negative results in terms of fetal and maternal complications Materials and Methods: In our thesis study, which is a longitudinal (prospective + retrospective) cohort study in the Department of Obstetrics and Gynecology, University of Health Sciences, Ankara City Hospital, between 01/09/2019 and 01/01/2022, emergency cases in the 2nd stage of active labor (in full cervical dilatation) 50 cases delivered by cesarean section were taken as the study group. In order to compare the results of the study group, the results of 100 cases delivered by emergency cesarean section in the first stage of active labor at a ratio of 1:2 (twice the number of cases in the study group) and of 100 cases delivered by elective cesarean section at a ratio of 1:2 were examined. Results: Compared to elective cesarean sections, emergency cesarean sections are associated with a decrease in hemoglobin levels in the postoperative period, low Apgar scores at the 1st and 5th minutes, and increased maternal and fetal complications. By making the cesarean section decision on time and in place, it can be ensured that the negative factors that will be encountered in emergency situations are minimized to a certain extent. Unpredictable cases such as cord prolapse, fetal distress, abruptio placentae are at risk in terms of maternal and fetal morbidity and mortality, and these cases should be followed more closely in the postoperative period. Conclusion: When the demographic data of the groups were examined, it was seen that the mean age in the group who underwent elective cesarean section was significantly higher than those who underwent cesarean section in active labor, but the mean ages were similar in those who underwent the first cesarean section in the 1st or 2nd stage of active labor (p=1.000).