Erken dönem İslam tarihinde Mezhic Kabilesi
The Madhhidj Tribe in early Islamic history
  1. Tez No: 770560
  2. Yazar: FATMA ZEHRA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
“Erken Dönem İslam Tarihinde Mezhic Kabilesi”adlı çalışmada Mezhic kabilesinin belirlenen dönem içindeki siyasi serencamı ortaya konulmuştur. Öncelikle kabilenin soyu, batınları, alt kolları ve yaşadığı coğrafya belirtilmiş, kabilenin sosyal ve dinî hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında birinci bölümde kabilenin Hz. Peygamber (sav) dönemindeki İslamlaşma süreci, kabileler ile Hz. Peygamber (sav) arasındaki ilişkiler üzerinde durulurken ikinci bölümde kabilenin Hulefâ-yi Râşidîn ve Emevîler döneminde gerçekleşen hadiselerdeki rolleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise kabileden çıkan meşhur şahsiyetlerin biyografilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study titled“The Madhhidj Tribe from the Beginning to the End of the Umayyads”, the consequence of the Madhhidj tribe in the determined period is revealed. Firstly, the tribe's ancestry, its abdomens, sub-branches and the geography they lived in are mentioned, and then the information is given about the social and religious life of the tribe. In the first chapter, the Islamization process of the tribe in the time of the Prophet (saws) and the relations between the tribes and the Prophet (saws) are emphasized. In the second chapter, the roles of the tribe in the events that took place in the period of Rashid Caliphs and Umayyad are discussed. In the third chapter the biographies of famous personalities from the tribe are given.