Tıpta uzmanlık öğrencilerinde iş doyumu, ilişkili olabilecek faktörler ve örgütsel bağlılığın değerlendirilmesi
Evaluation of job satisfaction, related factors and organizational commitment in medical residency students
- Tez No: 770559
 - Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARSLANTAŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı cerrahi ve cerrahi dışı tıp bilimlerinde öğrenim gören tıpta uzmanlık öğrencilerinde (TUÖ), yüksek iş doyumu sıklığının saptanması, yüksek iş doyumu ile ilişkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi ve örgütsel bağlılığın değerlendirilmesidir. Çalışma Mayıs-Aralık 2022 tarihleri arasında, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören TUÖ üzerinde gerçekleştirilen kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 375 TUÖ (cerrahi dışı tıp bilimleri:238, cerrahi tıp bilimleri:137) çalışma grubunu oluşturdu. İş doyumu Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ) ile, örgütsel bağlılık Örgütsel Bağlılık Anketi (ÖBA) ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde Kİ-Kare Testi, Mann Whitney U Testi, Spearman Korelasyon Analizi ve Çoklu Lojistik Regresyon Analizi kullanıldı. Çalışmada TUÖ'nün MİDÖ'den aldıkları puanlar 20-98 arasında değişmekte olup ortalama 60.9±13.4(ortanca:62.0) (cerrahi dışı tıp bilimlerinde 62.9±12.4(ortancası: 64.0), cerrahi tıp bilimlerinde 57.4±14.2(ortancası: 59.0)) idi. TUÖ'nün %44'ünün ortalamanın üzerinde puan aldığı tespit edildi. TUÖ'de yüksek iş doyumu sıklığı (%14.9), düşük olarak bulundu. Yapılan çok değişkenli analizde, TUÖ'de yüksek iş doyumuna etkili faktörler arasında 'temel tıp bilimlerinde öğrenim görmek (OR:5.65; 1.38-23.12), tıpta uzmanlık öğrenimini kıdemine uygun bulma (OR: 3.41; 1.47-7.91) ve kurumundan memnuniyet (OR:3.97; 1.25-12.57)' olduğu tespit edildi. Çalışma, TUÖ arasında, yüksek iş doyumuna sahip olmamanın, önemli bir problem olduğunu ortaya koymaktadır. TUÖ'ler çalışma şartları, aldıkları ücret, başarılarının ödüllendirilmesi gibi konularda desteklenmelidir. Çalışma saatlerinin düzenlenmesi, kıdem, istek ve becerilerine göre iş verilmesi, görev dağılımında eşit davranılması, uygun dinlenme vakitlerinin itinayla hazırlanması, yıllık izinlerini kullanabilmelerinin sağlanması, şiddet olaylarının önüne geçecek tedbirlerin zamanında alınması, mobbingin engellenmesi alınabilecek önlemler olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the frequency of high job satisfaction, to determine the factors that may be associated with high job satisfaction, and to evaluate organizational commitment in medical residency students (MRS) studying in surgical and non-surgical medical sciences. The study is a cross-sectional study conducted on MRS studying at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine between May-December 2022. 375 MRSs (non-surgical medical sciences: 238, surgical medical sciences: 137) who agreed to participate in the study formed the study group. Job satisfaction was evaluated with the Minnesota Job Satisfaction Scale (MJSS), and organizational commitment was evaluated with the Organizational Commitment Questionnaire (OCQ). Chi-square test, Mann Whitney U test, Spearman correlation analysis and multiple logistic regression analysis were used. In the study, the scores of the MRS on the MJSS ranged from 20 to 98, with a mean of 60.9±13.4 (median: 62.0). It was determined that 44% of the MRS scored above the average. The frequency of high job satisfaction (14.9%) was found to be low in MRS. In the multivariate analysis, it was determined that“studying in basic medical sciences (OR:5.65; 1.38-23.12), finding medical specialty education suitable for seniority (OR: 3.41; 1.47-7.91) and satisfaction with the institution (OR:3.97; 1.25-12.57)”were among the factors affecting high job satisfaction in MRS. The study reveals that not having high job satisfaction is a significant problem among MRS. MRSs should be supported in terms of working conditions, the wages they receive, and the rewarding of their achievements. Arrangement of working hours, hiring according to seniority, wishes and skills, careful preparation of appropriate rest times, ensuring that they can use their annual leave, taking measures to prevent violence events in a timely manner, and prevention of mobbing can be listed as measures to be taken.