Investigation of neutral triple gauge coupling via pp→ZZ production with anomalous coupling approach for future hadron colliders
Gelecekteki hadron çarpıştırıcıları için anormal kuplaj yaklaşımıyla pp→ZZ üretimi yoluyla yüksüz üçlü ayar kuplajlarının incelenmesi
- Tez No: 770566
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞENOL, PROF. DR. HALUK DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Standart Modelin (SM) Abelian olmayan ayar doğası tarafından belirlenen Elektrozayıf ayar bozonlarının kendi kendine eşleşmelerini incelemek, SM'nin geçerliliği ve SM'nin ötesinde yüksek enerji ölçeğine yeni fiziğin varlığı için önemli bir fırsat sağlar. Anormal eşleşme yaklaşımında tanımlanan anormal ZZZ ve ZZ köşe kuplajlarını(( f_4^(γ,Z),f_5^(γ,Z) ) hassasiyeti, Z bozonunun farklı bozunum kanalları ile pp ⟶ ZZ üretimi yoluyla HL-LHC (√s=14 TeV,Lint =3 ab^(-1)), HE-LHC (√s=27 TeV,Lint =5 ab^(-1)), FCC-hh (√s=100 TeV,Lint =30 ab^(-1)) gibi çeşitli dairesel hadron çarpıştırıcı seçenekleri için araştırılmıştır. Sinyal ve arka plan olayları CalcHEP paket programı ile üretilmiş. Elde edilen olaylar hadron duşu için PYTHIA'dan ve dedektör etkileri için Delphes'den geçirilmişve Z bozonunun farklı bozunma kanalları için son durum parçacıklarının kinematik dağılımları elde edilmiştir. Anormal üçlü ayar bağlantılarındaki hassasiyetler, Z bozonunun farklı bozunma kanalları için gelecekteki hadron çarpıştırıcılarının karşılık gelen entegre parlaklıkları ile χ^2 testi yoluyla % 95 güvenilirlik seviyesiyle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Examining the self-couplings of Electroweak gauge bosons as determined by the non-Abelian gauge nature of the Standard Model (SM) provides an important opportunity for the validity of the SM and the existence of new physics beyond the SM to the high energy scale. The sensitivity of anomalous ZZZ and ZZ vertex couplings ( f_4^(γ,Z),f_5^(γ,Z) ) defined in the anomalous coupling approach is investigated for various future circular hadron collider options, namely HL-LHC (√s=14 TeV,Lint =3 ab^(-1)), HE-LHC (√s=27 TeV,Lint =5 ab^(-1) ), FCC-hh (√s=100 TeV,Lint =30 ab^(-1)) via pp ⟶ ZZ production with different decay channels of the Z boson. The signal and background events are generated with CalcHEP package program. The resulting events are passed through PYTHIA for hadron shower and Delphes for detector effects, and the kinematic distributions of the final state particles are obtained for the different decay channels of the Z boson. Sensitivities on the anomalous triple gauge couplings are We calculated with 95% confidence level via χ^2 test with the corresponding integrated luminosities of future hadron colliders for different decay channels of Z boson.