Anadolu'daki Apollon tapınakları ve işlevleri
- Tez No: 7706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET“Anadolu'daki Apollon Tapınakları ve İşlevleri”başlıklı tez araştırmasında, kült ve kült yerleri genel bir çerçeve içinde incelenmiş, bu yapılırken kült yerleri arasındaki yapısal ve işlevsel benzerlikler ve farklılıklar da ortaya konulmaya çalışılmıştır. Apollon kültü, Yunan dünyasında geniş bir yayı.lım alanı gösterdiğinden, araştırmada esas olarak Anadolu'da bulunanlar ele alınmış, Yunanistan, İtalya ve Afrika'daki en eski örnekler üzerinde durulmuştur. Çalışmalarda konu ile ilgili kaynakların yanısıra, Milet, Didim ve Side'de arazi çalışmaları da yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis on“The Temples of Apollon in Anatolia and Their Functions”investigates the cult of Apollon and its places of worship in Anatolia in an attempt to point out the similarities and the differences between them. The cult of Apollon was extremely widespread geographically in the Hellenic world. This study includes mainly the. temples of Apollon in Anatolia and the earliest architectural examples in Greece, Italy and Northern Africa. General comments have been made on the basis of these observations. In carrying out this research the author made on-sit studies in Miletos, Didyma and Side in addition to consulting reference sources.