Pandemi öncesi ve pandemi sürecinde özel eğitim öğretmenlerinin teknoloji temelli öğretime ilişkin görüşlerindeki farklılıkların belirlenmesi
  1. Tez No: 770602
  2. Yazar: OSMAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE BİLMEZ, YRD. DOÇ. DR. GÜL KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Özel gereksinimi olan bireyler günlük ve akademik hayatta çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Karşılaştıkları eğitsel zorlukların aşılmasında pek çok yöntem ve teknik gibi teknoloji tabanlı öğretimin kullanılması fayda sağlamaktadır. Teknoloji tabanlı eğitim 2010'lu yılların başlarından beri özel eğitimde kullanılmaktadır. Ancak öğretmenler açısından kullanımında çeşitlilik gözlenebilmektedir. Değişen paradigma göz önüne alındığında 2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 salgını ile birlikte eğitimde zorlayıcı yeni faktörler ortaya çıkmıştır. Dolayısı ile pandemi öncesi ve pandemi sırasında özel eğitim öğretmenlerinin teknoloji tabanlı öğretimdeki farklılıkları belirlemek için araştırmaya gereksinim doğmuştur. Buna göre araştırmada elde edilen bulgulara göre; pandemi öncesi dönem ve pandemi dönemi kendi içerisinde teknoloji tabanlı öğretimin kullanımı açısı ile farklılıklar barındırmaktadır. Bu noktadaki farklılıkların belirlenmesi için yapılan araştırmada KKTC'de görev yapan özel eğitim Öğretmen görüşlerine başvurulmuştur. Elde edilen bulgulara göre özel eğitim öğretmenleri teknoloji tabanlı öğretimi pandemi döneminde daha fazla kullanmışlardır. Ayrıca öğretmenlerin teknoloji tabanlı öğretim için gerçekleştirmiş olduğu uyarlamalar pandemi döneminde artmıştır. Ek olarak araştırmada öğretmenlerin teknoloji tabanlı öğretimi kullanırken karşılaştıkları güçlükler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals with special needs face various difficulties in their daily and academic life. The use of technology-based teaching, like many methods and techniques, is beneficial in overcoming the educational difficulties they face. Technology-based education has been used in special education since the early 2010s. However, in terms of teachers, diversity can be observed in its use. Considering the changing paradigm, new compelling factors have emerged in education with the Covid-19 epidemic that emerged in 1999. Therefore, there was a need for research to determine the differences in technology-based teaching of special education teachers before and during the pandemic. Accordingly, according to the findings obtained in the research; The pre-pandemic period and the pandemic period have differences in terms of the use of technology-based teaching. In the research conducted to determine the differences in this point, the opinions of special education teachers working in the TRNC were consulted. According to the findings, special education teachers use technology-based teaching more during the pandemic period. In addition, the adaptations that teachers have made for technology-based teaching have increased during the pandemic period. In addition, the difficulties faced by teachers when using technology-based teaching were expressed in the study