Distribution of spire-2 in bovine ovary
  1. Tez No: 770618
  2. Yazar: ZEİNA TARİQ AL-FALAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TEPEKÖY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Spire proteini, aktin çekirdeklenmesini kendi yapısıyla yönlendiren bir aktin çekirdekleyici proteindir. WH-2 alanları, memelilerde iki izoform olarak bulunur. Aktin hücre iskeleti işlevi olduğundan eylem çekirdeklenme mekanizması tarafından belirlenir, biz belirlemeyi amaçladık Spire-2 proteininin farklı evrelerde immünolokalizasyonu ve protein ekspresyonu sığır yumurtalıklarında folikülogenez. Yöntemler: Mezbahadan dört adet büyükbaş ovaryum elde edildi. Histolojik kesitler formalin fiksasyonu ve parafine gömme yoluyla elde edildi. Doku mimarisi şuydu: hematoksilin ve eozin boyaması ile belirlenir. Spire-2 proteininin immünolokalizasyonu farklı yumurtalık foliküler aşamaları değerlendirildi. Floresan görüntüler şu şekilde analiz edildi: ImageJ yazılımı. Bulgular: Yumurtalık granülozasına kıyasla oositlerde Spire-2 immün boyanması yoğundu foliküller ve ImageJ analizi, Spire-2'nin oositlerdeki baskınlığını ortaya çıkardı. Ve içinde yumurtalıkların farklı evrelerinde, Spire-2 seviyesinin Graaf foliküllerinde en yüksek olduğu tespit edilmiştir. ImageJ analizi kullanılarak da ortaya çıkarılan birincil ve ikincil foliküllerle karşılaştırıldığında. Sonuç: Bu çalışma, Spire-2 proteininin birçok bileşen içinde ifade edildiğini göstermektedir. sığır yumurtalıklarının, özellikle foliküldeki oosit ve granüloza hücrelerinin içinde. Öyleyse, Spire-2 proteininin sığır yumurtalıklarında benzersiz işlevlere sahip olabileceğini öneriyoruz. folikülogenez, asimetrik oosit bölünmesi, mikrotübül organizasyonu ve steroidogenez.
Özet (Çeviri)
Introduction: The Spire protein is an actin nucleator protein that drives actin nucleation by its WH-2 domains, it is present as two isoforms in mammals. Since actin cytoskeletal function is determined by the mechanism of action nucleation, we aimed to determine the immunolocalization and protein expression of Spire-2 protein in different stages of folliculogenesis within bovine ovaries. Methods: Four bovine ovaries were obtained from slaughterhouse. Histological sections were obtained through formalin fixation and paraffin embedding. The tissue architecture was determined by the hematoxylin and eosin staining. Immunolocalization of Spire-2 protein in different ovarian follicular stages was evaluated. The fluorescent images were analyzed via ImageJ software. Results: Spire-2 immunostaining was intense in oocytes compared to granulosa of the ovarian follicles, and ImageJ analysis revealed the dominance of Spire-2 within the oocytes. And within different stages of ovaries, Spire-2 level was found to be the highest in Graafian follicles when compared to primary and secondary follicles, which was also revealed using ImageJ analysis. Conclusion: This study demonstrates that Spire-2 protein is expressed within many components of bovine ovaries, particularly within the oocyte and granulosa cells of the follicle. Therefore, we suggest that Spire-2 protein might have unique functions in bovine ovaries related to folliculogenesis, asymmetric oocyte division, microtubule organization, and steroidogenesis.