Üniversite yerleşkelerinde sürdürülebilir ve bütüncül peyzaj yaklaşımlarının değerlendirilmesi; KTÜ Kanuni Yerleşkesi örneği
Evaluation of sustainable and integrated landscape approaches in university campuses; KTU Kanuni Campus example
  1. Tez No: 770617
  2. Yazar: GÜLCAY ERCAN OĞUZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBERRA PULATKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada KTÜ Kanuni yerleşkesi ve yakın çevresi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmada yerleşkenin kentle olan ilişkisinin zamansal değişimi ortaya koyularak, bütüncül peyzaj planlama yaklaşımı kapsamında ekolojik olarak değerlendirilmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanarak etkisinin artırılması, bütüncül peyzaj planlama stratejilerinin üretilmesi ve bu doğrultuda öneriler ortaya koyulması amaçlanmıştır. KTÜ Kanuni yerleşkesi ve yakın çevresinin 1955 ve 2021 yılları arasındaki zamansal alan değişimleri tespit edilerek arazi örtü/kullanım haritaları oluşturulmuştur. Çalışma bulgularını kullanıcı anketleri, CBS ile oluşturulan nitelik haritaları ve alanın bütüncül ve ekolojik peyzaj analizi oluşturmaktadır. Elde edilen veriler sonucunda yerleşke ve çevresi ekolojik ve bütüncül planlama yaklaşımları ile değerlendirilerek, farklı ölçeklerde uygulanabilecek planlama ve yönetim önerileri geliştirilmiştir. Bu çalışma üniversite kent etkileşiminde peyzaj planlamaya yönelik yapılan çalışmaların eksikliğinden yola çıkarak oluşturulmuştur. Bu sürdürülebilir ve bütüncül yaklaşımlarla geliştirilen çalışmanın özgünlüğünü oluşturmakta ve bu araştırmanın benzer planlama çalışmaları için öncü olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, KTU Kanuni Campus and its immediate surroundings were chosen as the study area. In the study, it was aimed to reveal the temporal change of the relationship of the campus with the city, to evaluate it ecologically within the scope of holistic landscape planning approach, to increase its effect by ensuring its sustainability, to produce holistic landscape planning strategies, and to put forward suggestions in this direction. The temporal area changes of KTU Kanuni campus and its immediate surroundings between 1955 and 2021 were determined, and land cover/use maps were created. The findings of the study consisted of user surveys, quality maps created using GIS, and a holistic and ecological landscape analysis of the area. As a result of the data obtained, the campus and its surroundings were evaluated through ecological and holistic planning approaches and planning and management proposals that could be applied at different scales were developed. This study was created based on the lack of studies on landscape planning in university-city interaction. This creates the originality of the study, which was developed through sustainable and holistic approaches, and it is thought that this research will be a pioneer for similar planning studies.