1889 Paris Dünya Fuarı sonrası Claude Debussy'nin müziği ve solo piyano yapıtı: Pagodes, L.100 No.1 (1903)
The music of Claude Debussy after the 1889 Paris World Fair and solo piano work: Pagodes, l.100 No.1 (1903)
- Tez No: 770632
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM YILDIZ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Claude Debussy'nin 1903 (Pagodes) yılında yazdığı, 1889 Paris Dünya Fuarı öncesine denk gelen Pagodes eseri incelenerek, bu eser aracılığıyla Fuar'ın Debussy'nin besteciliğindeki etkileri araştırılmıştır. Yenilikçi ve çok perspektifli müzik dili kullanımı ile dünyada ve Fransız Ulusal Müziği'nde önemli bir yere sahip olan Claude Debussy, tam da bu dönemde Richard Wagner sonrası var olan baskın Avrupa müzik diline alternatif olarak yeni bir müzik dili oluşturma düşüncesindedir. Oryantalist bağlamda yeni bir sentez olanağı sağlayan Fuarın, bestecinin oluşturmak istediği özgün dile tam zamanında hizmet edip etmediğinin araştırıldığı çalışmada, Gamelan Müziğinin teknik özellikleri incelenmiş ve Pagodes eseri analizi ile bu özelliklerin Debussy'nin eserlerindeki etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Yüzlerce yıldır birçok bestecinin, eserlerinde ikinci el kaynaklardan faydalanarak kullandıkları Avrupa dışı ses dünyası, Fuar sayesinde Debussy için artık ilk kaynak haline gelmiştir. Çalışmada bestecinin müzikal dilini oluşturan diğer bileşenlere de değinilmiş, ancak Debussy-Fuar ilişkisi öncelikli olarak ele alınmıştır. Fuar öncesi ve sonrası eserleri arasında oluşması olası olan üslup farklılıkları konusundaki araştırma sorusu, daha önce yapılmış olan tartışmalar incelenerek cevaplanmıştır. Eser analizi, sonorite, form, ritim, diziler, tempo ve gürlük terimleri ögeleri incelenerek yapılmıştır. Çalışma bu doğrultuda, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ele alınmıştır. İkinci bölümde, sergicilikten dünya fuarlarına uzanan süreçte, on dokuzuncu yüzyılın tarihi arka planı, 1851-1900 yılları arasında düzenlenen tüm dünya fuarları ve fuarlar bağlamında sömürgecilik, oryantalizm ve egzotizm kavramları da irdelenmiştir. Üçüncü Bölümde ise, Debussy'nin Gamelan Müziği ile karşılaşması ve fuar öncesi müzik bileşenleri incelenerek dönemin sanat akımları ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Son bölümde Gamelan Müziğinin özellikleri ve bestecinin Gamelan ögelerini kullanarak solo piyano için bestelediği Pagodes eserinin analiz edilmesi ile tüm bu bileşenlerin eserlerine nasıl yansıdığı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Pagodes works written by Claude Debussy in 1903 (Pagodes) after the 1889 Paris World Fair were examined, and the effects of the Fair on Debussy's composition were investigated through this work. Claude Debussy, who has an essential role in the world and French National Music with his innovative and multi-perspective musical language, is in the idea of creating a new musical language as an alternative to the dominant European music language that existed after Richard Wagner. It has been investigated whether the Fair provides a new synthesis opportunity in the orientalist context and serves the original language that the composer wanted to create just in time. In addition, the technical features of Gamelan Music were examined, and the effects of these features on Debussy's works were tried to be revealed with the analysis of the Pagodes work. The non-European sound world, which many composers have used for hundreds of years by using second-hand sources in their works, has now become the first source for Debussy, thanks to the Fair. In the study, other components that make up the composer's musical language are also mentioned, but the Debussy-Fair relationship is considered a priority. My research question on the possible stylistic differences between the works before and after the Fair was answered by examining the previous discussions. The analysis of the piece was made by examining the elements of sonority, form, rhythm, scales, tempo, and loudness. In this direction, the study consists of four main parts. In the first chapter of the study, the scope and method of the study are discussed. In the second part, the concepts of colonialism, orientalism, and exoticism in the context of the historical background of the nineteenth century. Additionally, all the world fairs and fairs held between 1851-1900 in the process of exhibitionism to world fairs are examined. In the third part, Debussy's encounter with Gamelan Music and his relationship with the art movements of the period are discussed by examining the music components before the Fair. In the last section, the characteristics of Gamelan Music and the Pagodes piece that the composer composed for solo piano using Gamelan elements were analyzed, and it was tried to reveal how all these components were reflected in his works.