Zeki Mesut Alsan: Hayatı, fikirleri ve siyasi faaliyetleri (1889-1984)
Zeki Mesut Alsan: Life, ideas and political activities (1889-1984)
  1. Tez No: 737552
  2. Yazar: ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmamızda, Osmanlı Devleti'nin son dönemiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş ve sonraki dönemlerine tanıklık etmiş olan gazeteci, ilim adamı ve aynı zamanda siyasetçi olan Zeki Mesut Alsan'ın Hayatı, Fikirleri ve Siyasi Faaliyetleri (1889-1984) incelenmiştir. Bu doğrultuda tez hazırlanırken Alsan'ın hayatı hakkında bilgi içeren Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet ve Osmanlı Arşiv belgeleri başta olmak üzere Ahenk, Hâkimiyeti Milliye, Milliyet, Vakit, Tan, Yeni İstanbul gazeteleri ve Maarif Vekâleti Mecmuası, Ülkü Halkevleri Mecmuası, Hayat, Türk Yurdu, İnsan Hakları dergilerindeki yazıları ile hatırat-inceleme türünden eserlerden yararlanılmıştır. 1889 yılında Aydın'da doğan Zeki Mesut Alsan, ilk tahsilini burada tamamladıktan sonra lise eğitimini de İzmir İdadisi'nde tamamlamıştır. Yüksek tahsili için Mülkiye Mektebi'ne giren Alsan, buradaki eğitimi esnasında Ahenk gazetesinde dış politikaya dair yazılar da yazmıştır. Mülkiye'den mezun olduktan sonra 24 Ekim 1910 tarihinde, Avrupa tahsili için girdiği imtihanı kazanarak Paris'e gitmiştir. Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönen Alsan, Mülkiye Mektebi'nde kısa bir süre hukuk-u düvel ve tarih-i siyasi muallim muavinliği görevlerinin ardından I. Dünya Savaşı yıllarını Maliye Nezareti'nde çeşitli görevler ile geçirmiştir. 1918'de Maarif Nezareti'nde göreve başlayan Zeki Mesut Alsan, bu nezarette çeşitli görevler ifa etmiştir. 1927 yılında CHP'den Edirne milletvekili seçilen Alsan, böylece siyasete girmiş ve daha sonra Diyarbakır milletvekili olarak 1943 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. Ayrıca Alsan, milletvekilliği yaptığı dönemde Hâkimiyeti Milliye ve Milliyet'te gazeteci kimliğini de muhafaza etmiştir. 1943 yılında ise Siyasal Bilgiler Okulu adını alan Mülkiye'ye, müdür ve Devletler Umumî Hukuku profesörü olarak atanmış ve emekliye ayrıldığı 1956 yılına kadar profesörlük görevini sürdürmüştür. Zeki Mesut Alsan, 24 Eylül 1984 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, a journalist, scientist and politician who witnessed the last period of Ottoman Empire and the establishment and later periods of Turkish Republic, Zeki Mesut Alsan's Life, Ideas and Political Activities (1889-1984) were examined. So, Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet ve Osmanlı Archival documents contains datas about the life of Alsan, writings in Ahenk, Hâkimiyeti Milliye, Milliyet, Tan, Vakit newspapers and Muallimler Birliği Mecmuası, Maarif Vekâleti Mecmuası, Ülkü Halkevleri Mecmuası, Hayat, Türk Yurdu, İnsan Hakları were used. Alsan was born in Aydin in 1889, completed first education here and then continued high school education in Izmir High school. He entered School of Mulkiye for higher education and wrote about foreign policy in newspaper Ahenk during education there. After graduating from Mülkiye, he went to Paris on October 24, 1910, for European education. Returning to Turkey, he spent short period in Mulkiye School as an assistant of international law and political history, and then spent WWI years in various positions at the Ministry of Finance. He started to work in the Ministry of Education in 1918, performed various duties in this ministry. He was elected as Edirne deputy from CHP in 1927, so entered politics, then continued this duty as Diyarbakır deputy until 1943. In addition, maintained his journalistic identity in Hâkimiyeti Milliye and Milliyet during time as a member of parliament. In 1943, he was appointed to Mulkiye, which was named the School of Political Sciences, as the professor and director of General International Law, and continued professorship until retirement in 1956. He died on September 24, 1984, in Istanbul.