Kentsel yeşil alanlardaki algılanan doğallığın sosyalleşme üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of naturality perceived in urban greenspaces on socialization
  1. Tez No: 770634
  2. Yazar: NİDA KURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kentsel yeşil alanlar geçmişten günümüze hayatımızı iklimsel, ekonomik ve sosyal olarak olumlu yönde etkilemektedir. Kentsel yeşil alanlara yakınlık, insanların dışarıda daha fazla zaman geçirmesine ve bunun sonucunda sosyal olarak daha aktif olmasını sağlar. Bireylerin sosyalleşmesi yaşam kalitesinin yükselmesine de önemli bir katkı sağlamaktadır. Sosyalleşme mekânı olarak yeşil alanların seçilmesinde etkili olan birtakım özellikler vardır bunların arasında doğallık kavramı tercihimizi birçok yönden olumlu olarak etkilemektedir. Araştırma içeriğini oluşturan literatür taramasında öncelikle kentsel yeşil alanlar kavramı, bu alanların tercih edilme sebepleri ve bu bağlamda doğallık kriterleri ele alınmış daha sonra sosyalleşme üzerinde durulmuş ve doğallığın sosyalleşme sürecine etkisi tartışılmıştır. Araştırma içeriğini oluşturan araştırma modelinde ise kentsel yeşil alanlardaki doğallık kavramının sosyalleşmeye olan katkısını değerlendirmek amaçlanmıştır. İki aşamadan oluşan araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlk aşamada, çalışma alanı Trabzon Botanik park olarak belirlenmiş ve bu alanda davranış gözlemi yapılmıştır. Daha sonra, anket tekniği ve Likert tutum skalası doğallığın sosyalleşme kavramı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre doğallık kavramının bireylerin sosyalleşmesine ve sosyal davranışlara etkisinin olumlu yönde olduğu tespit edilmiştir. Bu sayede kentsel yeşil alanlardaki sosyalleşme kavramı ile doğallık arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban green spaces have been affecting our lives in a positive way, climatically, economically and socially, from past to present. Proximity to urban green spaces allows people to spend more time outside and, as a result, be more socially active. Socialization of individuals also makes an important contribution to the improvement of the quality of life. There are a number of features that are effective in choosing green areas as socializing places, among which the concept of naturalness positively affects our preference in many ways. In the literature review that constitutes the content of the research, firstly the concept of urban green areas, the reasons for the preference of these areas and the criteria of naturalness in this context were discussed, then socialization was emphasized and the effect of naturalness on the socialization process was discussed. In the research model that constitutes the research content, it is aimed to evaluate the contribution of the concept of naturalness in urban green areas to socialization. The quantitative research method was used in the study, which consisted of two stages. In the first stage, the study area was determined as Trabzon Botanic Park and behavior observation was made in this area. Then, the questionnaire technique and the Likert attitude scale, the socialization concept of naturalness. Its effect on it has been evaluated. According to the results of the research, it has been determined that the concept of naturalness has a positive effect on the socialization and social behavior of individuals. In this way, it has been revealed that there is a significant relationship between the concept of socialization in urban green spaces and naturalness.