Investigation of selected strength and aesthetic performance properties of woven fabrics used as curtain
Perde olarak kullanılan dokuma kumaşların seçilmiş dayanım ve estetik performans özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 770635
  2. Yazar: NİDA DOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ev tekstili Türkiye'de tekstil üretiminin ve ihracatının en önemli kalemlerinden biridir. Perdelik kumaşlar ev tekstili sektöründe oldukça geniş bir paya sahiptir. Tüketicilerin perdelik kumaşlardan beklentisi hem estetik olarak hoş görünmesi ve kullanım ömrünüm uzun olmasıdır. Bundan dolayı bu kumaşlar için en önemli iki parametre dayanıklılık ve estetik olmasıdır. Perdelik kumaşlardan beklenen en önemli estetik özellik dökümlülüktür. Kumaşların esnekliği ve ağırlığı bu özelliğin kazandırılmasında etkilidir. Bunun yanında buruşmazlık özelliği de perdelik kumaşlar için önem taşır. Ancak, bunların yanında tüketici yüksek dayanım performansı da beklemektedir. Kumaş mukavemeti, kumaşların kullanım sırasında gösterdiği performans ve dayanıklılığının belirlenmesinde önemli bir unsurdur. Bu çalışmada perdelik olarak kullanılan, farklı elyaf tiplerindeki kumaşların dökümlülük, mukavemet ve buruşma özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Home textile is one of the most important items of textile production and export in Turkey. Curtain fabrics have a large share in the home textile industry. The expectation of consumers from curtain fabrics is that they look aesthetically pleasing and have a long service life. Therefore, the two most important parameters for these fabrics are durability and aesthetics. The most important aesthetic feature expected from curtain fabrics is drapeability. The flexibility and weight of fabrics are effective in gaining this feature. In addition, crease racovery propetes is also important for drapability of fabrics. However, besides these, the consumer expects high endurance performance. Fabric strength is an important factor in determining the performance and durability of fabrics during use. In this study, drapability, strength and wrinkling properties of fabrics of different fiber types used as curtains were investigated.