Çorum iline ait farklı habitatların bakteri çeşitliliğinin belirlenmesi ve olası olay yeri çalışmalarına kriminalistik katkısı
Determination of bacterial diversity of different habitats in Çorum province and its criminalistics contribution to possible crime scene studies
  1. Tez No: 770657
  2. Yazar: ESRA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TATAR, DOÇ. DR. AYSEL VEYİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mikroorganizmalar ortamlarda homojen olarak dağılmazlar, toprak sistemleri heterojendir. Toprak adli soruşturmalarda önemli bir kanıt değeri olabilmektedir. Adli bilimlerde de adli olayların çözümüne katkı sağlayan önemli deliller arasında yer almaktadır. Toprağın içerisinde barındırdığı bakteriler mikrobiyolojik olarak delil niteliği taşımaktadır. Her bakteri klasik yöntemlerle kültürlenemediği gibi kültürlenebilen bakteri miktarı sınırlı sayıda kalmaktadır. Kültürlenemeyen bakteriler için metagenomik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki Çorum iline bağlı Yeşil Göl (bataklık), Fen-Edebiyat Fakültesi bahçesi, Tarım arazisi, Sıklık Tabiat Parkı (ormanlık alan) bölgelerinden alınan toprak örneklerinden DNA izolasyonunun gerçekleştirilmesi ve toprak örneklerinden izole edilen DNA'ların metagenomik analizi yapılarak seçilen habitatlardaki bakteri çeşitliliği ortaya çıkarılmasıdır. İzolatların habitatlara göre yoğunluk ve farklılıkları tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunun belirlenen habitatlarda daha önceden meydana gelmiş olay yeri çalışmalarına ışık tutabileceği ve daha sonra olabilecek olası olay yeri çalışmalarına ve adli bilimlere katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Microorganisms are not homogeneously distributed in environments, soil systems are heterogeneous. Soil can be an important evidence value in forensic investigations. It is among the important evidences that contribute to the solution of forensic events in forensic sciences. Bacteria contained in the soil are microbiological evidence. Not all bacteria can be cultured by conventional methods, and the amount of cultured bacteria remains limited. Metagenomic studies have been carried out for non-culturable bacteria. The aim of this study is to perform DNA isolation from soil samples taken from Yeşil lake (swamp), Faculty of Arts and Sciences garden, agricultural land, Sıklık (forest area) regions of Çorum province in Turkey, and to determine bacterial diversity by metagenomic analysis of DNA isolated from soil samples.Density and differences of isolates according to habitats were determined.It is thought that the result of this study can shed light on the crime scene studies that have occurred previously in the determined habitats and will contribute to possible crime scene studies and forensic sciences that may occur later.