Polikaprolakton ile kontrollü ilaç salımında bazı ısatin tiyosemikarbazon türevlerinin kullanımı
The use of some isati̇n thiosemicarbazone derivatives in controlled drug release with polycaprolactene
  1. Tez No: 770664
  2. Yazar: ALPEREN TİNGİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Polikaprolaktonun biyouyumluluğu ve biyolojik olarak bozunabilirliğinin karakteri, çoğu ilaca önemli ölçüde nüfuz etmesi ile ilaç dağıtım yaklaşımını yürütmek için uygun olmasına neden olur. Bu çalışmada önce tiyosemikarbazid etanolde çözüldü ve ardından karışıma 3-metoksifenil izotiyokainat damlatıldı. Geri yıkama yoluyla elde edilen katı süzüldü ve etanol ile kristallendirilmesi için hazırlandı. İkinci olarak, PCL çözeltisine 4-(3-metoksifenil)-3-tiyosemikarbazid (3MoPhTSC) eklenerek elektro eğirme cihazı ile 3MoPhTSC katkılı PCL nanolifleri elde edilmiş. Elde edilen bu nanolifler UV-VIS ve FT-IR spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Ağırlık kaybı yöntemi ile bu nanolifin 3MoPhTSC'yi salınım miktarı belirlenmiştir. Fosfat tamponlu tuz çözeltisinde ve yapay vücut sıvısı içerisinde korozyon davranışları incelenmiştir. Ayrıca 3MoPhTSC ve 4-(4-metoksifenil)-3-tiyosemikarbazid (4MoPhTSC)'nin PCL ile etkileşimi Gibbs serbest enerjisi, reaksiyon entalpisi, entropi, sıfır noktasının termodinamik özelliklerini elde etmek için teorik hesaplamalar yapılmıştır. Elektronik enerji, IR spektroskopisinin frekansı ve yoğunluğu, doğal bağ orbital teorisi (NBO) ile PCL, 3MoPhTSC, 4MoPhTSC bileşiklerinin ve PCL nanoliflerine katkılandırılmış komplekslerinin optimize edilmiş yapıları üzerinde yük transferi IR spektroskopisinin sonuçları, PCL'ye 3MoPhTSC ve 4MoPhTSC eklenmesiyle 3MoPhTSC ve 4MoPhTSC'nin sıklığının arttığını göstermiştir. 3MoPhTSC-5PCL, 3MoPhTSC-9PCL ve (3MoPhTSC)2-5PCL'nin frekansları sırasıyla 3840,6234; 3841,0571 ve 3839,7990 1/cm ile en yüksek miktarlarda elde edilmiştir. Ayrıca, 4MoPhTSC-5PCL ve (4MoPhTSC)2-5PCL kompleksleri için spektrum frekansının sırasıyla 3840,1116 ve 3840,6142 1/cm olduğu belirlenmiştir. Son olarak, 3MoPhTSC için 3MoPhTSC-5PCL, 3MoPHTSC-9PCL ve (3MoPhTSC)2-5PCL; 4MoPhTSC için 4MoPhTSC-5PCL ve (4MoPhTSC)2-5PCL için doğal bağ orbitali (NBO) hesaplamalarından kaynaklanan bağ uzunluğunun ve atomik yükün fiziksel ve elektronik özellikleri gösterilmiştir. 3MoPhTSC ve 4MoPhTSC katkılı PCL kompleksleri için C, H ve O'nun ana atomları, elektron yükü transferi için önemli bir işlev sağlayan moleküllerin aktif bölgeleri olarak araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The biocompatibility and biodegradability character of PCL make it suitable for conducting a drug delivery approach through its significant penetration into most drugs. In this study, first thiosemicarbazide was dissolved in ethanol and then 3-methoxyphenyl isothiocainate was dropped into the mixture. The solid obtained by reflux was filtered and prepared for crystallization with ethanol. Secondly, by adding 4-(3-methoxyphenyl)-3-thiosemicarbazide (3MoPhTSC) to the PCL solution, 3MoPhTSC doped PCL nanofibers were obtained by electrospinning. These obtained nanofibers were characterized by UV-VIS and FT-IR spectroscopy. The amount of 3MoPhTSC release of this nanofiber was determined by the weight loss method. Corrosion behavior in phosphate buffered saline and artificial body fluid was investigated. In addition, the interaction of 3MoPhTSC and 4MoPhTSC with PCL, gibbs free energy, reaction enthalpy, entropy, thermodynamic properties of zero point were measured theoretically. Electronic energy, frequency and intensity of IR spectroscopy, natural bond orbital theory (NBO) and charge transfer IR spectroscopy results on optimized structures of PCL, 3MoPhTSC, 4MoPhTSC and their complexes coupled to PCL nanofibers the results of IR spectroscopy have indicated that by adding 3MoPhTSC and 4MoPhTSC to the PCL, the frequency of 3MoPhTSC, 4MoPhTSC enhances. The frequencies of 3MoPhTSC-5PCL 3MoPhTSC-9PCL and (3MoPhTSC)2-5PCL were obtained in the highest amounts with 3840,6234; 3841,0571 and 3839,7990 1/cm, respectively. In addition, the spectrum frequency for 4MoPhTSC-5PCL and (4MoPhTSC)2-5PCL complexes was determined to be 3840,1116 and 3840,6142 1/cm, respectively. Finally the physical and electronic properties of the bond length and the atomic charge resulted of natural bond orbital (NBO) calculations have been illustrated for 3MoPhTSC-5PCL, 3MoPhTSC-9PCL and (3MoPhTSC)2-5PCL of 3MoPhTSC and 4MoPhTSC-5PCL and (4MoPhTSC)2-5PCL of 4MoPhTSC. The principal atoms of C, H and O for 3MoPhTSC and 4MoPhTSC complexes doped to PCL have been explored as the active sites of the molecules which introduce an important function for the electron charge transfer