Termofilik siyanobakterilerin antioksidan, antimikrobiyal özelliklerinin ve enzimatik yeteneklerinin araştırılması
Investigation of antioxidant, antimicrobial properties and enzymatic capabilities of thermophilic cyanobacteria
  1. Tez No: 770677
  2. Yazar: AYTAN MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YILMAZ CANKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada 52 termofilik siyanobakteri izolatının antioksidan, antimikrobiyal aktiviteleri ve bazı enzimatik yetenekleri araştırılmıştır. İzolatlara ait metanol ekstraktlarının antioksidan potansiyeli için DPPH• süpürme yöntemi uygulanmıştır. Antimikrobiyal aktivite tayini için ise agar blok difüzyon ve agar kuyu difüzyon yöntemleri kullanılmıştır. Sentetik antioksidan olan askorbik asite kıyasla 23, 37 ve 6 numaralı izolatlar en yüksek antioksidan aktivite gösterirken, G6 izolatı en düşük aktiviteyi sergilemiştir. G13 izolatı Micrococcus luteus NRRL B-4375 bakterisine karşı en yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahip izolat olarak belirlenmiştir. Siyanobakterilerin enzimatik yeteneklerinin belirlenmesi amacıyla pH 7 ve pH 8 değerlerindeki besiyerleri kullanılmıştır. İzolatların amilaz ve proteaz aktiviteleri gözlenmemişken bazı izolatlar için lipaz ve selülaz aktivitesi belirlenmiştir. İzolatların tanımlanması 16S rRNA gen bölgesi sekansına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant, antimicrobial activities and some enzymatic abilities of 52 thermophilic cyanobacteria isolates were investigated. The DPPH• cleaning method was applied for the antioxidant potential of the methanol extracts of the isolates. For the determination of antimicrobial activity, agar block diffusion and agar well diffusion methods were used for the determination of antimicrobial activity. Compared to the synthetic antioxidant ascorbic acid, isolates 23, 37 and 6 showed the highest antioxidant activity, while isolate G6 showed the lowest activity. G13 isolate was determined as the isolate with the highest antimicrobial activity against Micrococcus luteus NRRL B-4375 bacteria. In order to determine the enzymatic abilities of cyanobacteria, media at pH 7 and pH 8 were used. While amylase and protease activities of the isolates were not observed, lipase and cellulase activities were determined for some isolates. Identification of the isolates was determined according to the 16S rRNA gene region sequence