Sınırlı kafesler üzerinde t-normların ve t-konormların genişletilmesi için yöntemler
Methods for expansions of t-norms and t-conorms on bounded lattices
  1. Tez No: 770678
  2. Yazar: EBRU TURAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı sınırlı bir kafes üzerinde t-norm ve t-konormlar için yeni inşa yöntemleri ortaya koymaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümde çalışmada kullanılacak ve elde edilen inşa yöntemlerine dayanak olabilecek bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde ise bir L sınırlı kafesi üzerinde bazı yeni t-norm ve t-konorm inşa yöntemleri verilmiştir. Bu inşa yöntemleri kullanılarak; L nin bir [a,b] alt aralığı kısıtlanışı V t-normuna eşit olan tüm t-normlar sınıfının en küçük elemanı, aynı alt aralığa kısıtlanışı W t-konormuna eşit olan tüm t-konormlar sınıfının en büyük elemanı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce new construction methods for t-norms and t-conorms on a bounded lattice. This study consists of two parts. In the first part of the study, some basic definitions and theorems that will be used in the study and that can be used as a basis for the construction methods obtained are given. In the second part, some new t-norm and t-conorm construction methods are given on a bounded Lattice L. Using these construction methods, the smallest t-norm in the class of t-norms whose restriction to any interval [a,b] of a bounded lattice L is equal to the priori fixed t-norm V has been determined and the largest element of the whole class of t-conorms whose restriction to the same subrange is equal to the W t-conorm is determined.