Türkiye'de inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği algısının araştırılması
Investigation of occupational health and safety perception in the construction sector in Turkey
- Tez No: 770683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM CAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnşaat sektörü iş kazaları ve meslek hastalıklarının en fazla yaşandığı sektörlerden biridir. İş kazaları ve meslek hastalıkları İSG uygulamaları kapsamında önleyici yaklaşımlarla büyük ölçüde önlenebilmektedir. İş kazalarının bir bölümü çalışma ortamındaki güvensiz durumlardan kaynaklanmaktadır. Ancak büyük bir bölümü çalışanların güvensiz davranışlarından kaynaklanmaktadır. Risk ve tehlikelere karşı İSG kapsamında işveren tarafından alınan önlemlerin ve yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi dışında çalışanların da yeterli bilinç düzeyine sahip olması oldukça önemlidir. Bu araştırmanın konusunu Türkiye'de inşaat sektöründe çalışanların İSG uygulamalarına ilişkin farkındalıklarının incelenmesi oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında yapılan anket çalışması ile Ankara'da farklı ölçekteki inşaat şantiyelerinde, çalışanların çeşitli değişkenler bakımından İSG algılarının farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılanların eğitim durumu, görevi, şantiyenin büyüklüğü, mesleki yeterlilik belgesine sahip olma durumu ve İSG eğitimi alma durumu ile İSG farkındalığına ait parametreler arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the sectors where occupational accidents and occupational diseases are the most experienced. Occupational accidents and occupational diseases can be prevented with preventive approaches within the scope of occupational health and safety practices. Some of the occupational accidents are due to unsafe conditions in the working environment. However, a large part of it is due to the unsafe behavior of the employees. Apart from the measures taken by the employer within the scope of occupational health and safety against risks and dangers and the fulfillment of legal obligations, it is very important that the employees have a sufficient level of awareness. The subject of this research is to examine the awareness of the workers in the construction sector about occupational health and safety in Turkey. With the survey conducted within the scope of this study, it was examined that how the perception of occupational health and safety of employees who works in different scale construction sites in Ankara differs for various variables. As a result of the research, a significant relationship was found between the education level of the participants, position on the construction site, the size of the construction site, having a professional qualification certificate and getting occupational health and safety training and the parameters of occupational health and safety awareness.