A study to measure the effects of covid-19 on the textile industry: Comparative evidence from Bursa and Gaziantep
Covid-19 pandemisinin tekstil sektörüne etkilerini ölçmek için bir çalışma: Bursa ve Gaziantep için karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 770685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN, DOÇ. DR. CİHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yıllardır meydana gelen doğal afetler, salgınlar, terör olayları, hükümet kararları Dünya'yı ve iş hayatlarını etkilemiştir. 2019 yılının sonunda ise Dünya, COVID-19 Pandemisi ve pandeminin toplum sağlığı, ekonomi, çevre ve iş yaşamına etkileriyle karşılaşmıştır. Ülkeler ve firmalar virüs ortaya çıktığından beri negatif etkilerini azaltmak ve krizi fırsata çevirmek için çalışmalar yapmaktadır. Türkiye için önemli bir paya sahip olan tektil sektörü de pandemiden etkilenen sektörlerden olmuştur. Bu çalışmanın amacı pandeminin Türkiye'deki tekstil sektörüne etkilerini incelemek ve yıllara göre karşılaştırmalı bir analiz yapmaktır. Bu çalışmada, anketler ve yıllara göre karşılaştırmalı sorular Bursa ve Gaziantep illerindeki 422 katılımcıya uygulanmıştır. Veriler IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Statictics 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Farklı hipotezler oluşturularak pandeminin etkileri analiz edilmiştir. Katılımcıların çoğunluğu pandeminin etkileriyle ilgili negatif fikirlere sahiptir ve COVID-19 sonrası için ekonomik endişeler taşımaktadır fakat Gaziantep'deki katılımcıların COVID-19'un ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilirliğine etkilerine yönelik daha olumsuz fikirlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Hipotezler işletmenin faaliyet yılı, hukuki statüsü,pazar boyutu ve aylık cirosu ile COVID-19 dan nasıl etkilendikleri arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. İki şehirdeki katılımcılar da hammadde tedarik süreleri ve ürün teslimat sürelerinin 2019 yılına göre 2021 yılında arttığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
For years, many disasters, diseases, territory attacks, and governmental decisions have affected world and business life. At the end of the year 2019, the world has been faced with the COVID-19 Pandemic and its effects on public health, economy, environment, and business life. Countries and businesses have been making efforts to reduce negative effects and to turn crises into opportunities since the virus appeared. The textile sector, which has an important share of Turkey, is one of the affected sectors during the pandemic. This study aims to measure the effects of the pandemic and yearly based comparison analyses on the textile sector in Turkey. In this study, questionnaires and comparative questions for years were applied to 422 participants in Bursa and Gaziantep. Data were analyzed with IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 25.0 software. Different hypotheses are developed to analyze the effects of the pandemic. Most of the participants had negative opinions, and economic worries for post-COVID-19 but participants in Gaziantep had more negative opinions about COVID-19 effect on the sustainability of economic activities. Hypotheses also revealed the significant differences between operation year, legal status, businesses' market, and companies' monthly turnover and how they were affected by COVID-19. Participants in both cities pointed out increased lead time of raw material and delivery time in 2021 compared to 2019.