Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinde COVID-19 salgını korkusunun, spor tüketimi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of fear of COVID-19 outbreak on sports consumption in faculty of sports sciences students
- Tez No: 780764
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY SALİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; bir sporcu tüketicisi olarak Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin Covid-19 salgını dönemi içerisinde spor tüketim davranışlarını incelemektir. Bu çalışmadaki alt amaçlar ise üniversite öğrencilerinin spor tüketimlerini medya, ürün ve etkinlik gibi farklı boyutlara göre irdelemek, bu boyutların Covid-19 korkusu ile ilişkilerini belirlemektir. Araştırmaya Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinden, Spor Yöneticiliği Bölümünden 186, Antrenörlük Eğitimi Bölümünden 126, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden 122, Rekreasyon Bölümünden 62, Spor Bilimleri Bölümü 30 olmak üzere toplam 526 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada, veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler formu ve iki farklı ölçek kullanılmıştır. Öğrencilerin Covid-19 kaynaklı korku düzeylerinin ölçülebilmesi için Ahorsu ve arkadaşları (2020) tarafından“Covid-19 Korkusu Ölçeği”ile Erdeveciler, Balcı ve Elmas (2018) tarafından geliştirilen“Spor Tüketim Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; the aim of this study is to examine the sports consumption behaviors of university students studying at the Faculty of Sports Sciences as an athlete consumer during the Covid-19 epidemic period. The sub-objectives of this study are to examine the sports consumption of university students according to different dimensions such as media, products and activities, and to determine the relations of these dimensions with the fear of Covid-19. A total of 526 students from the Faculty of Sports Sciences, 186 from the Sports Management Department, 126 from the Coaching Education Department, 122 from the Physical Education and Sports Department, 62 from the Recreation Department, and 30 from the Sports Sciences Department participated in the research. In this study, a personal information form and two different scales were used as data collection tools.“Covid-19 Fear Scale”by Ahorsu et al. (2020) and“Sports Consumption Scale”developed by Erdeveciler, Balcı and Elmas (2018) were used to measure students' fear levels due to Covid-19.