Covid 19 pandemi sürecinde çalışanların içsel ve dışsal motivasyon algıları: Doğalgaz sektörü çalışanları üzerine bir inceleme
Perceptions of internal and external motivation among employees during the Covid-19 pandemic: A study on natural gas sector employees
  1. Tez No: 831136
  2. Yazar: NERMİN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sırasında doğalgaz sektöründe çalışanların motivasyon algılarını incelemeyi amaçlayan bir araştırmayı ele almaktadır. Pandeminin çalışanların motivasyonu, iş verimliliği ve iş tatmini üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, bu araştırma, doğalgaz sektöründe çalışanların motivasyonunu anlamak ve kriz dönemlerinde motivasyonlarını artırmak için nasıl stratejiler geliştirilebileceğini araştırmaktadır. • Araştırma Amacı: Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sırasında doğalgaz sektöründe çalışanların motivasyon algılarını anlamayı hedeflemektedir. Araştırmanın amacı, doğalgaz sektörü çalışanlarının motivasyon faktörlerini ve pandemi dönemindeki motivasyonlarını analiz ederek sektördeki yönetim politikalarına ve uygulamalarına yönelik öneriler sunmaktır. • Araştırma Yöntemi: Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Bu model, bir fenomenin ya da olgunun nesnel bir şekilde incelenmesini sağlayan bir yöntemdir. Araştırmanın temel veri kaynağı, doğalgaz sektörü çalışanlarının motivasyonunu ölçmek için tasarlanmış bir anket formudur. Bu anket, demografik özellikler ve motivasyon algılarını değerlendiren iki ana bölümden oluşmaktadır. • Araştırma Evreni ve Örneklemi: Araştırma, İstanbul'da doğalgaz sektöründe çalışanları hedef almıştır. Örneklem, İstanbul'da faaliyet gösteren bir doğalgaz dağıtım şirketinin 3021 çalışanları arasından seçilmiştir. Örneklem, büyüklüğü 357 olarak belirlenmiş ve anket çalışması yapılmıştır. • Araştırmanın Hipotezleri: Araştırma, farklı demografik faktörlerin (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, vb.) motivasyon algısı üzerindeki etkilerini değerlendiren hipotezlerle ilgilidir. • Araştırma Bulguları: Analizler, demografik faktörlerin motivasyon algısı üzerindeki etkilerinin olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, COVID-19 pandemisinin doğalgaz sektöründe çalışanların motivasyon algıları üzerindeki etkilerini inceleyen ve sektördeki yönetim politikalarına katkıda bulunan bir araştırmaya tekabül etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions of motivation among employees in the natural gas sector during the COVID-19 pandemic. Given the impact of the pandemic on employee motivation, productivity, and job satisfaction, this research aims to understand the motivation of natural gas sector employees and explore strategies for enhancing their motivation during crisis periods. • Research Objectives: The primary goal of this study is to understand the motivation perceptions of employees in the natural gas sector during the COVID-19 pandemic. The research aims to analyze the motivation factors of natural gas sector employees and provide recommendations for management policies and practices in the sector during such challenging times. • Research Methodology: A descriptive survey model was employed in this research, allowing for the objective examination of a phenomenon or subject. The main data source for the study was a questionnaire designed to measure the motivation of natural gas sector employees. This questionnaire consisted of two main sections, assessing demographic characteristics and motivation perceptions. • Population and Sample: The research targeted employees in the natural gas sector in Istanbul. The sample was selected from among 3,021 employees of a natural gas distribution company operating in Istanbul. The sample size was determined as 357, and a survey was conducted. • Research Hypotheses: The research is concerned with hypotheses that evaluate the impact of various demographic factors (gender, age, marital status, education level, etc.) on motivation perception. • Research Findings: Analyses indicate that demographic factors have an impact on motivation perception. In conclusion, this study corresponds to research that investigates the effects of the COVID-19 pandemic on the motivation perceptions of employees in the natural gas sector and contributes to management policies in the sector.