Tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesinde akustik konfor koşullarının iyileştirilmesi ile ilgili bir örnek inceleme
A case study on improving acoustic comfort conditions in the reuse of historic buildings
- Tez No: 770699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yapılar, belli bir kullanıcıya hizmet etmesi amacıyla tasarlanırlar ve zamanla amacı güncelliğini yitirmekle birlikte kullanılmaz duruma gelmektedirler. Özellikle yapıldığı dönemin kültürel, sosyal ve tarihi değer açılarından üzerinde birçok özellik hakkında bilgi barındıran tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Yapıyı yok olmaktan kurtaran, güncel döneme sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan yeniden kazanımını sağlayan yeniden işlevlendirme yöntemi tarihi yapıyı ve çevreyi koruma konusunda katkılar sağlamaktadır. Tarihi bir yapının yeniden işlevlendirilmesi konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de yeni işlevin yeni kullanıcılarına en iyi şekilde hizmet edecek, fiziksel konfor koşulları açısından en uygun ortamı sağlayacak şekilde yeniden tasarlanmalıdır. Çalışma kapsamında, ürün depolamak amacıyla ambar olarak inşa edilen tarihi yapının kullanıcısına açık planlı ofis olarak hizmet etmek amacıyla yeniden işlevlendirilmesi ele alınmıştır. Öncelikle yüksek tavanıyla dikkat çeken yapı, hacim olarak oldukça büyük ofislerden oluşmaktadır. Tavan yüksekliğinden faydalanıp asma katlar eklenerek daha fazla kullanıcıya hizmet edebilecek alanlar elde edilmiştir. Genellikle açık planlı ofis olmakla beraber toplantı salonları, etkinlik alanları ve dinlenme alanları da bulunmaktadır. Yapıda en dikkat çeken özellik ise açık planlı ofis bölümlerinde az miktarda kullanılan bölme elemanlarıdır. Öncelikle, örnek hacim tarihi ve mimari özellikleri açısından değerlendirilmiş, ardından mevcut durum analizlerini gerçekleştirmek için akustik simülasyon programına aktarımı yapılmıştır. Gerçekleştirilen simülasyon sonrası elde edilen sonuçlar,“Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik (BGKKHY)”de belirtilen kabul edilebilir değerler yardımıyla hacim akustiği parametreleri açısında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, akustik konforu olumsuz yönde etkileyen hacim özellikleri tespit edilip uygun ortamı sağlamaya yardımcı olacak iyileştirme önerileri getirilmiştir. İyileştirme önerileri doğrultusunda yapılan müdahalelerin yeterliliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Buildings are designed to serve a certain user, and over time, their purpose becomes obsolete and unusable. It is of great importance to reuse historical buildings, which contain information about many features in terms of cultural, social and historical values of the period in which they were built. The refunctioning method, which saves the building from destruction and enables it to regain its social, economic and cultural aspects to the current period, contributes to the protection of the historical structure and the environment. One of the issues that should be considered in the re-functioning of a historical building is that it should be redesigned in a way that will best serve the new users of the new function and provide the most suitable environment in terms of physical comfort conditions. Within the scope of the study, the re-functioning of the historical building, which was built as a warehouse to store products, to serve as an open-plan office for the user is discussed. The building, which draws attention primarily with its high ceiling, consists of offices that are quite large in volume. By taking advantage of the ceiling height and adding mezzanines, areas that can serve more users have been obtained. It is generally an open-plan office, but there are also meeting rooms, event areas and relaxation areas. The most striking feature of the building is the partition elements, which are used sparingly in open-plan office sections. First of all, the sample volume was evaluated in terms of its history and architectural features, then it was transferred to the acoustic simulation program to perform the current situation analysis. The results obtained after the simulation were evaluated in terms of volume acoustic parameters with the help of the acceptable values specified in the current regulation. As a result, the volume features that negatively affect acoustic comfort have been determined and improvement suggestions have been made to help provide the appropriate environment. The adequacy of the interventions made in line with the improvement suggestions was examined.