Investigating impact of restoration interventions on indoor climate conditions in adaptive reuse of historical buildings as museums: A case study of Urla Municipality City History and Archive Building, İzmir, Turkiye
Tarihi yapıların müze olarak yeniden işlevlendirilmesinde restorasyon müdahalelerinin etkisinin araştırılması: Urla Belediyesi Kent Tarihi ve Arşivi Binasında alan çalışması, İzmir, Türkiye
  1. Tez No: 920320
  2. Yazar: FİLİZ ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DURMUŞ ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tarihi yapıların restorasyon aşamasında iç mekan iklim koşullarının iyileştirilmesi, yapı malzemelerinin ve kültürel eserlerin olası iklimsel zararlardan korunmasına önemli katkı sağlamaktadır. Bu tez, iç ortam iklim şartlarının müzelerde sergilenenen el yazması eserler üzerindeki etkilerini kimyasal bozulma riski açısından analizi etmeyi ve farklı restorasyon müdahaleleri görmüş tarihi yapılardaki müzelerde sergilenen el yazması eserlerin kimyasal bozulma riskine karşı iyileştirme çözümlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Müze olarak yeniden işlevledirlen tarihi bir bina olan Urla Belediyesi Kent Tarihi ve Arşivi Binası bu tezin çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmanın yöntemi; yerinde inceleme, ölçüm, modelleme, modelin kalibrasyonu, aktif ve pasif tasarım senaryoları ile el yazması eserler üzerinde kimyasal bozulma risk analizlerini içermektedir. İlk olarak bina içi ortam hava sıcaklığı ve bağıl nem parametreleri 11 ay boyunca izlenmiştir. El yazması eserler üzerindeki kimyasal bozulma risk analizleri ölçümlere dayanarak Lifetime Multiplier (LM) metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda kimyasal bozulma riski tespit edilmiştir. Binanın modelleme ve simülasyon sürecinde DesignBuilder 7.0.2.6. simülasyon yazılımı kullanılmıştır. Model, ASHRAE Guideline 14-2002 standartına göre kalibre edilmiştir. Kimyasal bozulma riskini azaltmak için modelde çift cam ahşap doğrama pencere ve HVAC sistem çözümleri denenmiştir. Simülasyonlar sonucunda, çift cam pencerenin kimyasal bozulma riski üzerinde etkisi olmazken, HVAC sisteminin kimyasal bozulma riskini azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Improving indoor climate conditions during the restoration phase of historical buildings makes a significant contribution to the protection of building materials and cultural artifacts from possible climatic damages. This thesis aims to analyze the effects of indoor climate conditions on manuscripts in terms of chemical degradation risk and to determine improvement solutions against chemical degradation risk of manuscripts exhibited in historical buildings reused as museums with variable restoration interventions. Urla Municipality City History and Archive Building was selected as the historical building adaptively reused as the museum. The method of the study includes on-site examination, measurement, modeling, calibration of the model, active and passive design scenarios and chemical deterioration risk analyses on manuscripts. Firstly, indoor air temperature and relative humidity parameters were monitored for 11 months. Based on the measurements, chemical deterioration risk analyses on manuscripts were performed using the Lifetime Multiplier (LM) method. As a result of the analysis, chemical deterioration risk was determined. DesignBuilder 7.0.2.6. simulation software was used in the modeling and simulation process of the building. The model was calibrated according to ASHRAE Guideline 14-2002 standard. In order to reduce the risk of chemical deterioration, double-glazed wooden frame window and HVAC system solutions were tested in the model. As a result of the simulations, it was observed that the double-glazed window had no effect on the risk of chemical deterioration, while the HVAC system reduced the risk of chemical deterioration