Acil uzaktan öğrenmede destek hizmetleri: Erasmus+ değişim programlarıyla gelen öğrenciler üzerine bir araştırma
Support services in emergency remote education: A research on incoming students through the Erasmus+ exchance program
  1. Tez No: 770709
  2. Yazar: ONUR TÜRKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küreselleşmenin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde yaşam pratiklerimizde hızlı değişim ve dönüşümler gerçekleşmektedir. Bu değişimler 2019 yılından itibaren yaşanan Covid-19 salgınıyla beraber daha da hız kazanmıştır. Salgın nedeniyle birçok insan karantinada evlerinden çıkamazken, yüz yüze eğitim durdurulmuştur. Öğrenenlerin pandemi sürecinde eğitim faaliyetlerine devam edebilmesi için birçok kurum acil uzaktan eğitim faaliyetlerine başlayarak öğrencilerine ulaşmaya çalışmıştır. Geleneksel eğitimden acil uzaktan eğitime geçen kurumlar, eğitim kalitelerini koruyabilmek ve arttırabilmek için öğrenenlere uygun destek hizmeti sağlama ihtiyacı duymuştur. Bu çalışmada, Erasmus+ projeleri kapsamında gelen yabancı öğrencilerin acil uzaktan eğitim süreçlerinde ihtiyaç duydukları destek hizmetlerine erişim deneyimleri, kültürel farklılıklar ve çevrimiçi öğrenmeye yönelik kalite ölçütleri bağlamında ele alınmıştır. Nitel araştırma süreçlerinin tekli durum çalışma deseni uygulanarak, Erasmus+ kapsamında gelen sekiz öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. NVivo programıyla yapılan betimsel içerik analizi sonucunda ulaşılan kategori ve temalara, tartışılan araştırma sonuçlarına göre; sunulan destek hizmetlerinde iyileştirmeler yapılması için öğrenenlerin kültürel farklılıklarının dikkate alınması yolu ile destek hizmetlerinin yapılandırılması gerekmektedir. Ayrıca, kurum içerisindeki bölüm ve birimlerin birbiriyle uyumlu ve etkin bir şekilde çalışmasının, destek hizmetlerine erişimi ve dolayısıyla memnuniyeti artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of globalization and technology, rapid changes and transformations have been taking place in our life practices. These changes have accelerated with the Covid-19 epidemic that has been around since 2019. Face-to-face education has been stopped as many people could not leave their homes during quarantine due to the epidemic. In order for learners to continue their education activities during the pandemic, many institutions have tried to reach their students by starting emergency distance education activities. Institutions that moved from traditional education to emergency distance education needed to provide appropriate support services to learners so that they could maintain and increase their education quality. In this study, the experiences of foreign students coming within the scope of Erasmus+ mobility to access the support services they need in the emergency distance education processes are discussed in the context of cultural differences and quality criteria for online learning. By applying qualitative research processes in a single case study pattern, in-depth interviews with semi-structured interview questions were conducted with eight students who came from different countries and cultures within the scope of Erasmus+. According to the categories and themes found as a result of the descriptive content analysis made with the NVivo program, and the research results discussed; in order to make improvements in the support services offered, it is necessary to structure the support services by taking into account the cultural differences of the learners. In addition, it has been observed that the harmonious and effective work of the departments and units with each other within the institution increases access to support services and thus improving learner satisfaction.