Aras fay zonunun (Parsabad-Hüdaferin, KB İran) yapısal analizi, morfotektoniği ve paleosismolojisi
Structural analysis, morphotectonics and paleoseismology of Aras fault zone (Khodafarin-Parsabad, NW Iran)
  1. Tez No: 770711
  2. Yazar: REZA SABER PIRIVATLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İran, Alp-Himalaya Orojenez Kuşağı içerisinde jeolojik açıdan özel öneme sahiptir. Aras Fay Zonu (AFZ) KB İran ile Azerbaycan sınırında yer alan aktif sol yanal doğrultu atımlı fay zonu olup KD-GB yönelimiyle yaklaşık 240 km uzunluğa ve 0,6 km ile ~35 km genişliğe sahiptir. AFZ, farklı uzunluk ve genişliklerde olan Aras Ana Fayı, Horadiz, Hüdaferin, Aslanduz ve Asadkandi fay kollarından oluşmuştur. Aras drenaj havzasında göreceli tektonik aktivite değerlendirmesi, tektonik aktivite etkisinin, erozyonel süreçlere nazaran, orta- yüksek (Sınıf 1, 2 ve 3) olduğunu ve genellikle ana fay zonları ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Zonun güneybatı ve orta kesimleri Sınıf 1 ve 2 (çok yüksek ve yüksek) tektonik aktivite gösterirken, kuzeydoğu ve doğu kesimleri Sınıf 3 ve 4 (orta-düşük) tektonik aktivite sunmaktadır. Aras Ana Fayı ve Horadiz fay kollarında tektonik aktivitenin diğer fay kollarına nazaran daha yüksek olup havzanın güneybatısından kuzeydoğusuna doğru göreceli tektonik aktivitede azalma görünmektedir. Havzadaki yükselme oranı orta ve batı kesimlerde >0,5 mm/yıl, doğu kesimde ise
Özet (Çeviri)
Iran includes remarkable geological features within the Alpine-Himalayan Orogenic belt. The NE-SW striking left-lateral strike-slip Aras Fault Zone (AFZ) exhibits an approximately 240 km length and 0.6-~35 km width on the Iran and Azerbaijan border. The zone consists of the Aras Main, Horadiz, Khodafarin, Aslanduz and Asadkandi fault branches. Relative tectonic activity results revealed that the effect of tectonic activity in the Aras Drainage Basin is medium to high (Class 1, 2 and 3) and is associated with the main fault zones. Drainage basins in the southwest-central and northeast-east parts present Class 1 and 2 (very high and high) and Class 3 and 4 (medium-low) tectonic activity, respectively. The Aras Main and Horadiz faults show higher tectonic activity than the other fault branches. The uplift rate in the central and western parts is estimated as >0.5 mm/year, whereas it is