Adana iklim koşullarında seralarda farklı önlemlere bağlı olarak tasarruf edilebilir enerji miktarının belirlenmesi
Determining the amount of energy that can be saved due to different measures in greenhouses in Adana climate conditions
  1. Tez No: 770724
  2. Yazar: AYŞENUR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH NAFİ BAYTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Seralarda artan girdi fiyatları nedeniyle yetiştirilen bitkilerin gelişim etmenlerinin optimum düzeyde tutulması sırasında işletme ekonomisinin dikkate alınması zorunludur. Artan enerji fiyatları, üreticileri serada soğuk dönemlerde ısıtmadan vazgeçirmekte veya üretici çok az bir karla üretimine devam etmek zorunda kalmaktadır. Seralarda ısıtma giderlerinin azaltılması; ısı gereksiniminin azaltılması, ısı enerjisinin ucuz, verimli ve çevreci bir şekilde elde edilmesi, enerjinin iletimi esnasında ortaya çıkan kayıpların azaltılması ile mümkündür. Düzenli olarak ısıtılan yüksek teknolojiye sahip seralarda ısıtma giderleri işletme giderleri içerisinde bölgenin iklimine bağlı olarak ilk veya işçilikten sonra ikinci sırada yer almaktadır. Akdeniz bölgesinde düzenli olarak ısıtılan seralarda ısıtma giderleri %20 - 25 ile ikinci sırayı alırken, soğuk bölgelerde birinci sırada yer alır. Günümüzde ısıtmada kullanılan fosil yakıt fiyatlarının sürekli artması ve atmosfere verilen karbon emisyonu nedeniyle, sera işletmeleri varlıklarını sürdürebilmeleri için ısıtmada kullanılan enerji miktarının düşürülmesi yönünde sürekli bir arayış içerisindedirler. Bu çalışmada Adana iklim koşullarında seralarda farklı önlemlere bağlı olarak tasarruf edilebilir enerji miktarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasının sonuçlarına göre, hangi yöntemlerin daha etkili olabileceği konusunda hem araştırmacılara hem de üreticilere öneriler sunulması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Business economy must be taken into account while keeping the growth factors of the plants grown in greenhouses at an optimum level due to the increasing input prices. Increasing energy prices discourage producers from heating in the greenhouse during cold periods, or the producer has to continue production with very little profit. Reducing heating costs in greenhouses; It is possible to reduce the heat requirement, to obtain heat energy cheaply, efficiently and environmentally, and to reduce the losses that occur during the transmission of energy. Heating costs in high-tech greenhouses that are regularly heated are in the first place or second after labor, depending on the climate of the region, among operating expenses. Heating costs in greenhouses that are regularly heated in the Mediterranean region take the second place with 20-25%, while it takes the first place in cold regions. Due to the continuous increase in fossil fuel prices used in heating and the carbon emission given to the atmosphere, greenhouse businesses are in a constant search to reduce the amount of energy used in heating in order to maintain their existence. In this study, it is aimed to determine the amount of energy that can be saved depending on different measures in greenhouses in Adana climate conditions. According to the results of this thesis, it is planned to offer suggestions to both researchers and manufacturers about which methods can be more effective.