Bıldırcın ebeveynlerinin geliştirilmesi yönünde hatların belirlenmesi
Studies on developing parent lines in broiler quail production
  1. Tez No: 77074
  2. Yazar: HACER NACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NAZIM ULUOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, bıldırcınlarda 5. hafta canlı ağırlığını artırmak ve seleksiyon yoluyla oluşan genetik ilerlemeyi belirlemek için farklı yönlerde 3. genarasyon yürütülmüştür. Canlı ağırlık değişimine bağlı olarak yumurta ağırlığı, yumurta verimi, kesim ağırlığı ve karkas ağırlığı değişimi incelenmiştir. Bıldırcınlar 5. hafta canlı ağırlığına göre ağır, hafif ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Çalışmada generasyonlara göre ağır, hafif ve kontrol gruplarında sırasıyla dişilerde 44.9, -8.6 ve 9.7 g, erkeklerde 43.2, -25.2 ve 3.7 g canlı ağırlık artışı sağlanmıştır. Ağır grupta yumurta ağırlığı, hafif grupta ise yumurta verimi daha fazla bulunmuştur. 1. genarasyonda gruplarda yumurta verimi sırası ile 76.67, 68.71 ve 70.78 adet, 2. genarasyonda 105.16, 116.74, ve 109.46 adet bulunmuştur. Yumurta ağırlığı 1. genarasyonda sırasıyla 11.9, 11.8 ve 12.09, 2. genarasyonda 11.7, 11.3 ve 11.5 g bulunmuştur. Gruplarda 5. haftada yemden yararlanma daha iyi olmuştur. 5. haftadaki karkas ağırlıkları 6. haftaya göre daha yüksek bulunmuştur. 5. hafta canlı ağırlık kalıtım derecesi genarasyonlara göre ağır grupta 0.55, 0.29 ve 1.09 g, hafif grupta ise 0.25, 0.24 ve 1.39 g olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, 5. hafta canlı ağırlığı seleksiyondan etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the genetic progress of divergent selection implementing to weight gain over 3 generation on 5 week body weight and related characters such as egg weight and egg production, slaughtered weight, carcass weight in Japanese quails ( Coturnix coiurnix Japonicd). Quail which have highest and lowest weight gains on 5 th week ages siplit in to 3 groups ( High Line (HL), Low Line (LL) and Control Line (CL)) Genetic progress obtained for 5 weeks body weight through three generation HL, LL and CL female were 44.9, -8.6, 9.7 g, respectively. Similar total gains for males were 43.2, -25.2, 3.7 g, respectively. LL quails produced more egg than HL quails and egg weight of the HL quails averaged greater than that of the LL quails. Egg production of high, low and control line were obtained at 1 st generation as 76.67, 68.71 and 70.78; 2 nd generation as 105.16, 116.74 and 109.46, respectively. Egg weight were 11.9, 11.8, 12.0 g in the 1st generation, 11.7, 11.3, 11.5 g in 2 nd generation respectively. Feed efficiency was better at the 5 week ages than 6 week ages. All line had higher carcass weight at 5 week ages than 6 week ages and the carcase yield was greater in males than females. The heritabilities of 5-week body weight in the HL was 0.55, 0.29, 1.09; in the LL, realised heritabilities of 5 week body weight was 0.25, 0.24, 1.39 in generation 1 through 3, respectively. It is concluded that selection was effected weight gains to 5 week ages.