Gerede havzasından Ankaraya içme suyu aktarımında mühendislik jeolojisi çalışmaları
Engineering geological assesment to conwey water from Gerede Basin to Ankara
- Tez No: 77075
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ERTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Geological Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Jeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, Ankara İçme Suyu Projesi'ni örnek göstererek, çizgisel mühendislik yapısı projelerinde geçki seçiminin önemini vurgulamaktadır. Zamanlama, maliyet, duraylılık- güvenlik ve çevre etki değerlendirme mühendislik projelerinin hemen her aşamasında göz önünde tutulması gereken ana konulardır. Mühendislik projelerinin değiştirilebilir nitelik taşıması özellikle zaman, maliyet ve çevre açısından yadsınılamaz önem taşımaktadır. Genel jeoloji, hidrojeoloji ve mühendislik jeolojisi modelleri, güvenilebilir bir jeoteknik modelin ortaya çıkarılmasında temeli oluştururlar. Her modelin güvenilirliği bir öncekinden geçer. Modellerin ortaya çıkarılabilmesi için yukarıda verilen sıranın korunması gerekmektedir. Yukarıda değinilen mühendislik ilkeleri ve yaklaşımları, konu içerisinde verilen gerçek örneklerden de anlaşılabileceği gibi daha uygun tasarımın gerçekleştirilmesinde mühendisi yetkin kılar. Gerede havzası suyunun Ankara'ya aktarılması için bu çalışmada önerilen E5 (boru hattı) seçeneği 19601ı yulardan beri çalışılan Köroğludağı (tünel) seçeneğine göre yukarıda değinilen 4 ana konu açısından küçümsenemez üstünlükler sağlamaktadır. E-5 boru hattı boyunca ayrıntılı süreksizlik çalışmaları yapılıp, karşılaşılacak birimlerin mühendislik özellikleri ve açılacak boru kanalı yamaçlarında devrilme, kamatipi ve düzlemsel kayma analizleri kinematik yöntemle incelenmiştir. Köroğludağı seçeneğinde bulunan Işıklı Tünelleri'nde gerilmeler oranının değişmesinin tünel tasarımına etkisi sonlu elemanlar yöntemi ile araştırılmıştır. E-5 seçeneği tünelleri ortadan kaldırmakta ve içme suyu projesi olmasına rağmen ikincil enerji olanağı sunmaktadır. Hiç bir noktasına ulaşım sorunu yoktur. Çevre etki değerlendirmesi açısından sorun içermemektedir
Özet (Çeviri)
This dissertation emphasizes the significance of the route selection study in large scale- linear engineering structure projects, providing the Ankara Water Supply Project as a real case study. Timing, cost, stability-safety, and environmental impact assessment are the principal concerns which have to be taken into consideration and look throughout them in all phases of an engineering project. Dynamic character of an engineering project may lead the client to save time, money and environment. General geology, hydrogeology and engineering geology models form an essential base to prepare a sound geotechnical model. Reliability of each model study depends on that of tiie former. Furthermore, the phases of the model studies need more effort in the order given above. The aforementioned engineering principals and approaches enable engineers to conduct a more feasible and comprehensible project as evident in the actual case studies provided in the text. The E5 (pipeline) alternative proposed in this study has numerous advantages against the Köroğludağı (tunnel) alternative (being studied since 1960s) to transmit Gerede basin water to Ankara. Engineering characteristics of the lithological units which can be faced to along to the E-5 pipe-line, detail discontinuities survey have been investigated. The cut-sites of the channel in which the pipe-line will be constructed have been analysed kinematically to define plane failure, wedge failure and toppling. Varities of the stresses' ratio which affects design in the Işıklı Tunnels in Köroğludağı alternative have also been thought by using final elements method. The E-5 altenative does not include any tunnel and although there is a water supply project provides secondary energy. All points along the alignment are accessible. It does not have any environmental impacts.