Toros dağ köyleri koşullarında önemli çok yıllık buğdaygil yem bitkilerinin ekim yılında bazı tarımsal özelliklerinin saptanması
- Tez No: 77073
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS TANSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bazı çok yıllık buğdaygil yem bitkilerinin morfolojik ve tarımsal karakterlerini incelemek amacıyla yapılan bu araştırma, Toros Dağ Köylerinden Adana İline bağlı Kökez, Karakışlakçı ve İçel İli'ne bağlı Çukurbağ köylerinde lokasyon denemeleri şeklinde gözlem parselleri kurulmuştur. Araştırmada Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden sağlanan 4 değişik çok yıllık buğdaygil yem bitkisi matemi olarak kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda ele alınan yumrulu yem kanyaşı (Phalaris tuberosa), domuz ayrığı {Dactylis glomerata), kılçıksız brom (Bromus inermis) ve yüksek otlak ayrığının (Agropyron elongatum) ilk yıl yeterli gelişme gösterdikleri ve uzun yıllar bölge koşullarına adapte olabilecek türler oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the some Taurus Mountains villages such as Kökez, Karakışlakçı and Çukurbağ in order to determine morphological and agricultural characteristics of some perennial grasses. In the research, some morphological and agricultural characteristics of the harding grass (Phalaris tuberosa), orchardgrass (Daclylis glomerata), smooth brome grass (Bromus inermis) and tall wheat grass (Agropyron elongatum) were investigated. It was determined that all of these perennial grasses such as hardinggrass, orchardgrass, smooth brome grass and tall wheat grass can be grown successfully in these Taurus Mountains villages.