Suriye'de Jabel Abdel Aziz dağlık bölgesindeki küçükbaş hayvan yetiştiren işletmelerin ekonomik analizi
Economics of crop-livestocks systems in the Abdul Aziz Mountain Area of Hassakeh province, Northeast Syria
- Tez No: 77076
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, Suriye'nin Kuzeydoğusundaki Hassakeh ilinin Abdul Aziz dağlık köylerinde yaşayan meraya dayalı hayvancılıkla uğraşan işletmelerin sosyo ekonomik yapılarının ve faaliyetlerini incelemektir. Yirmibir köyden gayeli örnekleme yöntemi ile seçilen 60 tarım işletmesine anket uygulanmış ve 1992/93 üretim yılına ait veriler toplanmıştır. GPS (Global Positioning System) ve GİS (Geographical Information System) teknikleri kullanılarak köylerin konumu ve çiftçilerin kullandıkları otlatma alanları tespit edilmiştir. İncelenen işletmelerin ortalama hayvan varlığı gruplar itibariyle 56 ile 123 baş ( koyun ve keçi) arasında değişmektedir. Toplam işletmelerin ortalama arpa arazi genişliği 16.5 hektar buğday arazi genişliği ise 1.8 hektardır. İşletmelerde ortalama yıllık gayrisafi üretim değerinin %53'ünü hayvansal üretim, %36'sım tahıl üretimi teşkil etmektedir. Hayvancılık ağırlıklı olarak bölgede mevcut bulunan meraların otlatılmasına dayalıdır. Otlatma genellikle yaz ve sonbahar döneminde yağışların yüksek olduğu bölgelerdeki arpa, buğday ve mısır anızlarında yapılmaktadır. İşletme dışı faaliyetlerden elde edilen gelirler, işletmelerin toplam gayrisafi hasılasının %11'ini teşkil etmektedir. Bölgede mevcut bulunan kuyu suları çok yüksek seviyelerde magnezyum içermekte olup bu da insan ve hayvan sağlığına çok zararlıdır. Çiftçiler tarafından toplanan çalılar hem ısıtma, hem de yemek pişirme amacıyla kullanılmaktadır. Otlatmanın düzenli bir şekilde yapılmaması ve çiftçiler tarafından çalıların toplanması meraların bozulmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides the first quantitative economic base-line information on the bedouin agro-pastoral systems of the Abdul Aziz Mountain area in the low-rainfall, 200- 300 mm, zones of Hassakeh Province in the north-east corner of the Syrian Arab Republic. Interviews of 60 sampled households in 21 villages were completed in 1993/94 with reference to activities and economic outcomes of the 1992/93 season. GPS and GIS systems were used in the survey and in mapping the results. Results are reported by group and for the total 60 households. Group average flock sizes ranged from 56 to 123 sheep and goats. Cultivated barley areas averaged 16.5 hectares; while wheat crop averaged 1.8 hectares. The main enterprise is livestock production, accounting for 53% of household income, based on local rangeland grazing and barley cultivation, and on grazing of cereal and cotton crop residues in the higher-rainfall and irrigated zones outside the Abdul Aziz Mountain area. Crpp prpductipr» accounts for 36% of tptaj hou.$ehpld incomes. Off-farm employment, often on others farms in the higher potential areas, averaged 11% of household incomes. '. "¦ Groundwater, high in magnesium, is unfit for human consumption; diesel fuel is used for heating, but firewood for cooking and heating is widely collected by up-rooting range shrubs; with overgrazing and expanding cultivation, this has resulted in heavily degraded rangelands.