Çukurova'nın taban ve kıraç koşullarında ekmeklik buğdayda verim ve verim unsurlarının korelasyonu ve path analizi yöntemleri ile belirlenmesi
- Tez No: 77077
- Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA'NIN TABAN VE KIRAÇ KOŞULLARINDA EKMEKLİK BUĞDAYDA VERİM VE VERİM UNSURLARININ KORELASYONU VE PATH ANALİZİ YÖNTEMLERİ İLE BELİRLENMESİ ZELAL DAGDELEN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Tacettin YAĞBASANLAR Yıl: 1998, Sayfa: 45 Jüri : Prof.Dr. Tacettin YAĞBASANLAR Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Doç. Dr. Ahmet Can ÜLGER Bu çalışmada iki standart çeşit olmak üzere toplam 10 ekmeklik buğday çeşit veya hattının verim ve verim unsurları arasındaki ilişki saptanmıştır. Basit korelasyon analizi dane verimini, tabanda başak uzunluğu ve bitki boyu ile olumsuz önemli ilişkili bulurken, kıraçta başakta başakçık sayısı olumsuz önemli ilişkili, m2'de başak sayısı ise olumlu önemli ilişkili bulmuştur. Path analizi m2'de bitki sayısı, başakta dane ağırlığı, başakta dane sayısı, başak uzunluğu ve bitki boyunun verime doğrudan etkisinin hem tabanda hem kıraçta yüksek olduğunu ortaya çıkartırken, bin dane ağırlığının verime doğrudan etkisinin tabanda düşük iken kıraçta yüksek, m2'de başak sayısının ise kıraçta verime doğrudan etkisinin düşük iken tabanda yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, taban koşullarda; m2'de bitki sayısı, m2'de başak sayısı, başakta dane sayısı, başakta dane ağırlığı ve bin dane ağırlığı, kıraç koşullarda ise; m2'de bitki sayısı, m2'de başak sayısı, bitki boyu ve başakta dane ağırlığı dane verimini etkilediği ortaya çıkmıştır. Yapılacak seleksiyonlarda bu özelliklerin seleksiyon kriterleri olarak alınması başarı şansını yükseltebilecektir. Anahtar Kelimeler : Path, Korelasyon, Buğday Verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS DETERMINATION OF YIELD AND YIELD COMPONENTS IN WHEAT WITH USE OF CORRELATION AND PATH ANALYSIS METHODS UNDER UPLAND AND DRYLAND CONDITIONS OF ÇUKUROVA PROVINCE ZELAL DAGDELEN DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervision Prof.Dr. Tacettin YAGBASANLAR Year: 1 998, Pages : 45 Jury: Prof.Dr. Tacettin YAGBASANLAR Prof.Dr. Yusuf KIRTOK Doç.Dr. Ahmet Can ÜLGER Interrelationships between yield and yield components of 10 common wheat cultivars and lines at two locations (Adana lowland and Adana upland) where determined both by simple correlation and path analysis. Simple correlation analysis indicated that grain yield correlated negatively and important with lenght of spike and plant height in Adana lowland. Grain yield correlated negatively and important with numbers of spikelets per spike and correlated positevely and important in Adana upland. As a result number of plants/m2, number of spikes/m2, number of seeds/spike, grain weight/spike and 1000 grain weight in uplands number of plants/m2, number of spikes/m2, plant height and grain weight/spike in dryland conditions effected the yield. If these characters be used as a selection criteria in selections. Using these characteristics as a selection criteria in selections would have given good results in further works. Key Words : Path, Correlation, Wheat Yield II