Bilgi teknolojileri kullanımının tedarik zinciri çevikliğine etkisi: Malatya ili OSB örneği
The effect of information technologies use on supply chain agility: Malatya province Organized Industrial Zone example
  1. Tez No: 770763
  2. Yazar: IŞILAY KAVAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYYAZ CENGİZ DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsanlar ilk çağlardan günümüze kadar olan süreçte bilgiyi ya gözlemledikleri ve deneyimledikleri durumların sonucunda ya da tesadüfen karşılaştıkları olaylar neticesinde farklı buluşlara, çalışmalara, araştırmalara konu etmişlerdir. Günümüzde kullanılan teknolojik aygıtların başında gelen bilgisayarların ilk üretildiği günlerden itibaren sürekli gelişerek bilgi teknolojileri ile birlikte evrildiği görülmektedir. İşletmeler iletişimde hızlı olabilmek için tedarikçileri ile ürünleri hakkındaki bilgileri kullandıkları teknolojiler üzerinden paylaşmaktadırlar. İşletmeler bilgi teknolojilerini kullanırken her bilgiyi ilgili olan bölümlerle ve tedarikçileri ile paylaşmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı, işletmelerin Bilgi Teknolojileri Kullanımının Tedarik Zinciri Çevikliğine etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Malatya 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren toplam 369 işletme oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu uygulanmıştır. Anket formunda 42 maddeden oluşan Bilgi Teknolojileri Kullanımı ölçeği, 6 maddeden oluşan Teknolojik ölçeği ve 7 maddeden oluşan Tedarik Zinciri Çevikliği ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Güvenilirlik, Doğrulayıcı Faktör, Frekans, Normallik, Tek Yönlü ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Yapısal Eşitlik Modelleme Analizi kullanılan araştırmada, hata payı üst sınırı 0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmada Korelasyon analizi sonucunda, Bilgi Teknolojileri Kullanımının Tedarik Zinciri Çevikliğini pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir şekilde etkilediği görülmüştür. Benzer şekilde Bilgi Teknolojileri Kullanımı boyutlarının Tedarik Zinciri Çevikliği üzerinde anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla kurulan Yapısal Eşitlik Modeli ile yeterli düzeyde uyuma ve“İletişim Bilgi Sistemleri”ile“Kurumsal Bilgi Sistemleri”boyutlarının“Tedarik Zinciri Çevikliği”üzerinde anlamlı bir farklılığa sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the process of first ages from the present day, people have made information the subject of different inventions, examinations, and research as the results of the situations that they have observed and experienced or with conclusion of events they have encountered by chance. It is seen that computers, which are one of the leading technological devices that is used in today, have evolved continuously with information technologies since the first day of their production. So as to be fast in communication, businesses share information about their products with their suppliers through technologies that they use. While using the information technologies, businesses share every information with relevant department and their suppliers. The aim of this research is to determine the effect of businesses“ Use of İnformation Technologies to Supply Chain Agility. The universe of the research is constituted by the total 369 businesses that operating in Malatya 1st and 2nd Organized Industrial Zone. A survey form was applied as a data collection tool in the research. Information Technologies Use scale consisting of 41 specifications, Technologic scale consisting of 6 specifications and Supply Chain Agility scale consisting of 7 specifications were used in survey form. Reliability, Accuracy Factor, Frequencies, Normality, One Way ANOVA, Pearson Correlation and Structural Equation Modeling Analysis tests were used in the analysis of the data in the research, and the upper limit of error margin was accepted as 0.05. As a result of the analysis of the data obtained in the study, it was seen that Supply Chain Agility was affected in a positive and significant way, and at a medium level. Similarly, it is seen that there is a sufficient level of compatibility with the Structural Equation Model established to determine whether the dimensions of Information Technology Use show a significant difference on Supply Chain Agility, and that the dimensions of ”Communication Information Systems“ and ”Corporate Information Systems“ have a significant difference on ”Supply Chain Agility".