The awareness of parents in Turkey on the digital rights of the children
Türkiye'de ebeveynlerin çocukların dijital hakları konusundaki farkındalığı
- Tez No: 770794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ERCAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki ebeveynlerin çocuklarının dijital haklarına ilişkin farkındalıklarını incelemektedir. Dijital dünya çocuklar için birçok fırsat sunarken bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, risklerden korunmak ve fırsatlardan yararlanmak için dengeli bir ilişki kurmak gerekir. Çocuklar dijital medyayı birçok farklı amaç için kullanırlar. Bu çalışmada, Türkiye'de ve dünyada farklılık gösteren, çocukların dijital medya kullanım alışkanlıkları hakkında bilgi verilmektedir. Çocukların dijital dünyada karşılaştıkları fırsatlar ve riskler üzerine yapılan araştırmalar EU Kids Online tarafından 2021 yılında yayınlanan“4C”risk sınıflandırması çerçevesinde incelenmekte ve değerlendirilmektedir (Livingstone vd., 2021). Öte yandan çocukların dijital dünyada verimli ve doğru zaman geçirebilmeleri için ebeveynlerin, politika yapıcıların ve eğitimcilerin görevlerine değinilmiştir. Farklı ebeveynlik türleri ile çocukların dijital ortamda yüksek fayda sağlaması ve risklerin zarara dönüşmeden önlenmesi için bilgi ve çözümler sunulmaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılarak İstanbul'da yaşayan 6-18 yaş arası çocukların ebeveynlerine anket uygulanmıştır. Çocukların dijital medya kullanımına ilişkin pek çok çalışma bulunmaktadır ancak onların kullanımını şekillendiren aile tutumları hakkında yeterli ve güvenilir bilgi veren veriler bulmak oldukça güçtür. Bu alanda ebeveynler için hazırlanmış bilgilendirici kaynaklar bulunsa da, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen“25 Sayılı Genel Yorumda”(BM, 2021) belirtilen dijital çocuk hakları konusunda ebeveynlerin bilgi ve farkındalıklarının olup olmadığı bilinmiyor. Bu nedenle araştırma, ebeveyn tutumlarını inceleyerek farkındalıkla ilgili sonuçlar elde etmiştir. Çocukların dijital haklarının aktif olarak kullanılması, çocukların çevrimiçi risklerden korunması ve fırsatlardan yararlanılması için ebeveyn farkındalığının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the awareness of the parents in Turkey regarding the digital rights of their children. While the digital world provides many opportunities for children, it also brings some risks. For this reason, it is necessary to establish a balanced relationship to be protected from risks and to benefit from opportunities. Children use digital media for many different purposes. In this study, information about children's digital media usage habits, which vary in Turkey and the world, is given. Research on the opportunities and risks that children face in the digital world is examined and evaluated within the framework of the“4Cs”risk classification published by EU Kids Online in 2021 (Livingstone et al., 2021). On the other hand, the duties of parents, policymakers, and educators are discussed so that children can spend efficient and right time in the digital world. Information and solutions are presented to ensure the high benefit of children in digital media through different types of parenting and to prevent risks before they turn into harm. Using the quantitative method in the research, a questionnaire is applied to the parents of six to eighteen year old children living in Istanbul. There are many studies on children's use of digital media, but it is very difficult to find data that gives sufficient and reliable information about family attitudes that shape their use. Although there are informative resources prepared for parents in this area, it is not known whether parents have knowledge and awareness of the digital children's rights specified in the General Comment No. 25 (UN, 2021) accepted by the United Nations. Therefore, the research obtained results related to awareness by examining parental attitudes. The importance of parental awareness is emphasized for the active use of children's digital rights, protecting children from online risks, and taking advantage of opportunities.