İmam Nesâî'nin Sünen adlı eseri bağlamında bazı fıkhî görüşleri
Sectional examination of some fiqh opinions of Imam Nesai in the work of Sunen
- Tez No: 770817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İslâmiyet'in ilk zamanlarından itibaren Hz. Peygamber'in hadisleri gerek hafızalara kazınmak gerekse kaleme alınmak suretiyle korunmaya gayret edilmiştir. Çünkü Hz. Peygamber'in bütün davranışları hayatın her devrinde odak noktası olmuştur. Özellikle Hadis ilminin ortaya çıkma aşaması ile tedvin ve tasnif dönemlerinde pek çok eser türü yazılmıştır. Bu eser türlerinden en önemli olanı da şüphesiz sünen adlı eserlerdir. Sünen türü eserlerin başında ise hafızalara Nesâî'nin kaleme almış olduğu“Sünen”adlı eser gelmektedir. Zira söz konusu telif, İslami ilimler içerisinde çok önemli bir paya sahiptir. Kütüb-i Sitte içerisinde zikredilmesi bu tezi desteklemektedir. Ayrıca bu eserin başta Hadis ve Tefsir ilmine katkısı olduğu kadar Fıkıh ilmine de katkısı yadırganmayacak kadar ehemmiyetlidir. İmam Nesâî ismi geçen eserinde sadece hadis rivayetinde bulunmamış, aynı zamanda yer yer bazı meselelerde fıkhi düşüncelerini de açıklamıştır. Bu çalışmamızda Sünen adlı eserde konunun sınırlandırılması adına İmam Nesâî'nin nikâh, alışveriş ve zînet meseleleri üzerine ileri sürdüğü hükümlere değinilmiştir. Ayrıca söz konusu bu hükümleri diğer mezheplerle mukayesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the early days of Islam, Hz. Efforts were made to preserve the hadiths of the Prophet both by being memorized and by being written down. Because Hz. All the behaviors of the Prophet have been the focal point in every period of his life. Especially, many types of works were written during the emergence of the science of hadith and during the tadwin and classification periods. Undoubtedly, the most important of these types of works is the works called“Sünen”. At the beginning of the works of the Sunen type, the work called“Sünen”written by Nesâî comes to mind. Because the copyright in question has a very important share in Islamic sciences. Its mention in Kutub-i Sitte supports this thesis. In addition, the contribution of this work to the science of Fiqh, as well as its contribution to the science of Hadith and Tafsir, is so important that it cannot be ignored. Imam Nesai did not only narrate hadith in his work, but also explained his fiqh thoughts on some issues from time to time. In this study, in order to limit the subject in the work called Sunen, the provisions of Imam Nesai on the issues of marriage, shopping and adornment are mentioned. In addition, these provisions were compared with other sects.