Tezin başlığı: İmam Nesâî'nin Sünen'i Süğrâ isimli eserindeki fıkıh anlayışı (Kitâbü's-salât özelinde karşılaştırmalı fıkhî bir inceleme)
فقه الإمام النسائي(ت. 303ه) في سُننهِ الصغرى [كتاب الصلاة]: دراسةٌ فقهيةٌ مقارنة
  1. Tez No: 823702
  2. Yazar: ANEES ADNAN AHMED ALHABABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdusselâm Yusuf İsa Yakub
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada İmam Nesâî'nin es-Sünenü's-süğrâ isimli eserindeki fıkıh anlayışını salât bölümü özelinde dört mezhep imamlarının anlayışıyla karşılaştırmalı olarak ortaya koymayı hedeflemektedir. Nesâî'nin fıkhî meselelere yaklaşım usulünün boyutları ve fıkıh görüşlerinden birini tercih etmedeki yöntemi de araştırmanının konularına dahildir. Araştırmanın önemi ilel ve fıkıh konularında imam olan Nesâî'nin ilmi konumu ve kütüb-i sitte eserlerinden biri olarak kabul edilen kitabından kaynaklıdır. Araştırmanın hedeflerini gerçekleştirmek için betimleyici analitik tarihsel metot kullanılmıştır. Müellifin biyografisi, ilmi durumu, kitabının özelliklerinin tespitinde ve imam Nesâî'nin salât bölümündeki fıkhî görüşlerinin tespit ve tahlilinde bu yöntem kullanılmıştır. Nesâî'nin fıkhî görüşlerinin diğer fakihlerin görüşleriyle kıyaslanmasında karşılaştırma metodu kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan önemlileri şunlardır: İlel, ricâl ve hadis tarikleriyle ilgili mahareti sebebiyle İmam Nesâî, alimlerin çoğunun sahîh kabul ettiği rivayetleri tercih etmiştir. İmam Nesâî eserinde fıkıh ile hadis ilmini birleştirmiş, fıkıh ilmiyle ilgili en hassas konuları delilleriyle birlikte zikretmiştir. Fıkhî görüşlerini genellikle bab başlıklarında zikretmiş, delile uygun olanı tercih etmiştir. Adalet ve zabt sıfatlarına sahip ravilerden rivayette bulunmuştur. Nesâî'nin en meşhur fıkhî görüşlerinden biri, imam beş vakit namazı kılmak üzere insanlardan biat alır görüşüdür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the jurisprudence of Imam Al-Nasa'i in his book“Al-Sunan Al-Sughra”, dealing with the chapter of Prayer, a comparative study between his jurisprudence and the jurisprudence of the four imams. To recognize the merits of his jurisprudential approach, and his method of weighting between jurisprudential opinions, The importance of the study comes from the scholarly status of Imam al-Nasa'i, as he is one of the imams of jurisprudence and Hadith science. And from the status of his book Al-Sunan Al-Sughra, which is considered one of the six principles of the Noble Hadith, To achieve the purposes of the study, the researcher followed the analytical descriptive approach that fulfills the purposes of this study in terms of translating the biographical and scholarly biography of Imam al-Nisa'i and describing his book, as well as when presenting and analyzing the jurisprudence of Imam al-Nisa'i in the minor Sunan of the Book of Prayer, which includes several chapters, as well as the comparative approach in interviewing the opinion of the imam with other owners of other schools of jurisprudence. The results of this study are the following: The ability of Imam al-Nasa'i in Hadith men's evaluation and methods of hadith made him more likely to ways and narratives corrected by many scholars. In his book, Al-Nasa'i mixed jurisprudence and hadith, touching on the finest jurisprudential details, and providing evidence for that, Al-Nasa'i often put his jurisprudential opinion in defining the chapters. In general, he was more likely according to what was clear to him from the correct evidence. He also narrated from those who were accused of heresy if his righteousness was proven, Among the most prominent of his jurisprudential views: the legitimacy of the imam taking the allegiance from the parish to maintain the performance of the five daily prayers.