Üçüncü sınıf fen bilimleri dersi beş duyumuz ünitesine yönelik geliştirilen eğitsel oyunların öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of educational games developed for the third grade science course five sense unit on the academic success of students
  1. Tez No: 770891
  2. Yazar: AYŞE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Fen bilimleri dersi üçüncü sınıf öğretim programında yer alan“Canlılar ve Yaşam”ünitesindeki duyu organları ve görevleri/beş duyumuz konusunun öğretiminde kullanılan eğitsel oyun yöntemi tekniğinin üçüncü sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisini ve oyunla öğretim sürecine yönelik olarak öğrenci görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ders işleme sürecinde kullanılan eğitsel oyunların öğrencilerin akademik başarısına etkisini incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan eğitsel oyunlara yönelik öğrenci görüşlerini belirlemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Şanlıurfa ilinde iki farklı devlet okulunda öğrenim gören 120 adet üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden 60'ı deney grubunu oluştururken 60'ı ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde üçüncü sınıf fen bilimleri programında yer alan“Beş Duyumuz”konusu seçilmiş ve iki hafta boyunca altı ders saati ve uygulanan ön test-son testler, yarı yapılandırılmış görüşme formu dahilinde toplamda beş haftalık süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubu olarak seçilen sınıflarda beş duyumuz konusunun öğretimi eğitsel oyunlarla, kontrol grubu olarak seçilen sınıflarda ise beş duyumuz konusunun öğretimi mevcut öğretim programına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Akademik Başarı Testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler t testi ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar bağlamında beş duyumuz konusunun öğretiminde oyunla öğretim yöntemi ve mevcut öğretim programı ile yapılmış olan eğitimlerin her ikisinde de grupların başarı puanlarını arttırdığı ve istatiksel olarak da anlamlı bir farkın ortaya çıktığı görülmektedir. Fakat deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Akademik Başarı Testine ilişkin ön test–son test puanlarının ortalamaları arasındaki farka bakıldığında deney grubunun ortalamasının farkı kontrol grubunun ortalamasının farkına göre anlamlı farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Beş duyumuz konusuna ilişkin olarak deney grubuna uygulanan eğitsel öğretim yöntemlerinin, kontrol grubuna uygulanan mevcut öğretim yöntemlerine kıyasla öğrencilerin başarılarını arttırmada daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonrasında uygulanan görüşme formu sonuçlarının da incelenmesiyle eğitsel oyunlar aracılığıyla eğitimleri yapılmış olan deney grubunun akademik başarılarının artışının yanı sıra derse karşı olan oluşan ilgileri olumlu hale gelmiştir. Hedeflenen kazanımların öğretilmesi esnasında dersten sıkılan ve ilgileri azalan öğrencilerin eğitsel oyunlar sayesinde hedeflenen kazanımları öğrenebilmeleri eğlenceli bir hale gelerek öğrencilerin aktif katılım sağladıkları görülmüştür. Eğitsel oyunlar dersleri öğrenciler açısından daha anlaşılır, etkin ve verimli bir hale dönüştürmüştür. Böylece eğitsel oyunlar aracılığıyla öğrenciler kendi öğrenmelerini gerçekleştirme imkânı kazanarak arkadaşları ile iş birliği, paylaşım, yardımlaşma ve etkili iletişim içerisinde eğlenceli bir şekilde öğrenimlerini gerçekleştirmişlerdir. Eğitsel oyunlarla yapılan öğretimin öğrencilerin ilgi ve motivasyonlarını arttırmasıyla birlikte eğlenceli bir öğrenme ortamı içerisinde aktif katılım sağladığı için eğitim-öğretim sürecinde kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of the educational game method technique used in the teaching of the sensory organs and their functions/five senses in the“Living Things and Life”unit in the 3rd grade science course curriculum on the academic achievement of the 3rd grade students and to determine the students' views on the teaching process with games. A quasi-experimental design was used in this study. A quasi-experimental design with pretest posttest control group, one of the quantitative research methods, was used in order to examine the effects of educational games used in the coursework process on the academic success of students. The phenomenology method, one of the qualitative research methods, was used to determine the students' views on the educational games used in the research. The research consists of 120 3rd grade students studying in two different public schools in Şanlıurfa. While 60 of these students form the experimental group, 60 of them form the control group. In the spring term of the 2020-2021 academic year, the subject of“Our Five Senses”in the 3rd grade science program was selected and six lesson hours and the pre-test-post-tests applied for two weeks were carried out in a total of five weeks within the semi-structured interview form. In the classes selected as the experimental group, the teaching of the subject of our five senses was carried out with educational games, and in the classes selected as the control group, the teaching of the subject of our five senses was carried out in accordance with the current curriculum. Academic Achievement Test and semi-structured interview form were used as data collection tools in the research. Data were analyzed using t-test and content analysis. In the context of the results obtained, it is seen that the achievement scores of the groups increased in both the trainings made with the game teaching method and the current curriculum in the teaching of the subject of our five senses, and a statistically significant difference emerged. However, when the difference between the average of the pre-test and post-test scores of the experimental and control group students regarding the Academic Achievement Test was examined, it was determined that the difference between the mean of the experimental group and the mean of the control group created a significant difference. Regarding the subject of our five senses, it was concluded that the educational teaching methods applied to the experimental group were more effective in increasing the success of the students compared to the existing teaching methods applied to the control group. By examining the results of the interview form applied after the research, besides the increase in the academic success of the experimental group, whose training was done through educational games, their interest in the lesson became positive. It has been observed that students, who are bored with the lesson and lose interest during the teaching of the targeted acquisitions, can learn the targeted acquisitions thanks to the educational games, and the students provide active participation. Educational games have made lessons more understandable, effective and productive for students. Thus, through educational games, students gained the opportunity to realize their own learning, and they learned in a fun way in cooperation, sharing, cooperation and effective communication with their friends. It is recommended to be used in the education-teaching process, as the teaching with educational games increases the interest and motivation of the students and provides active participation in a fun learning environment.