Pandemi sürecinde zihinsel engelli olan lisanslı yüzme sporcu ailelerinin kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of anxiety levels of licensed swimming athletes families with mental disability during the pandemic process
  1. Tez No: 770898
  2. Yazar: TURAN GÖKARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, pandemi sürecinde zihinsel engelli olan yüzme sporcu ailelerinin kaygı düzeylerinin incelenmesidir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmanın evren ve örneklemini Manisa İl Gençlik, Manisa Su Sporları, Manisa Otizm Spor Kulübü ve Genç Ege Gençlik ve Spor Kulübünde lisanslı olarak yüzme sporu ile uğraşan zihinsel engelli sporcu ailesi olan 16 katılımcı oluşturmaktadır. Nitel araştırma modelinin kullanılmasıyla gerçekleştirilen çalışmada, araştırmacı tarafından 14 soru hazırlanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi yöntemi ve betimsel analiz yöntemi kullanılmış ve böylelikle elde edilen verilere Yüzde-Frekans Analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak; Yüzme sporunun zihinsel engelli çocuklarda fiziksel olarak, büyüme ve gelişme, postür ve motor becerilerine olumlu yönde etkilerinin olduğunu, zihinsel olarak iletişim ve birlikte iş yapma becerilerinde gelişim meydana geldiği tespit edilirken, covid-19 pandemi süreci ve birtakım kısıtlamalardan dolayı yüzme havuzuna gidemeyen sporcularda, kilo alımının oluştuğu, dikkat dağınıklığının meydana geldiği ve takıntıların oluştuğu tespit edilmiştir. Zihinsel engelli sporcuların aileleri ile ilgili olarak; Covid-19 pandemi sürecinde yüzme sporcusu ebeveynlerinin, kaygılandığı ve bu yüzde kaybetme korkusu yaşadığı, çocuklarının antrenman yapamadığı dönemde, sportif başarısının gerilemesinden endişe ettiği, ancak kademeli olarak açılan yüzme havuzları sayesinde çocuklarının sosyal yaşama tekrar katılım sağlamasından dolayı olumlu yönde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Aile, Engelli, Kaygı. Spor, Zihinsel Engelli.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the anxiety levels of the families of swimming athletes with mental disabilities during the pandemic process. The universe and sample of this research, which was carried out using a semi-structured interview form approach, consists of 16 participants, who have a family of mentally handicapped athletes who are licensed to swim in Manisa Province Youth, Manisa Water Sports, Manisa Autism Sports Club and Young Aegean Youth and Sports Club. In the study, which was carried out using the qualitative research model, 14 questions were prepared by the researcher. In the analysis of the data obtained in the study, the content analysis method and descriptive analysis method, which are among the qualitative research methods, were used and Percent-Frequency Analysis was applied to the obtained data. As a result; It has been determined that swimming has positive effects on physical, growth and development, posture and motor skills of mentally retarded children, and development occurs in mental communication and co-working skills. It has been determined that there is a habit of distraction, distraction, and obsessions. Regarding the families of mentally handicapped athletes; It has been determined that during the Covid-19 pandemic, the parents of swimming athletes were worried and feared to lose this percentage, worried about the regression of their sportive success when their children could not train, but expressed a positive opinion because of their children's re-participation in social life thanks to the swimming pools that were opened gradually. KEY WORDS: Anxiety, Disabled, Family, Mentally Disabled, Sports.