Özel gereksinimli bireylere bakım verenlerin COVİD-19 sürecindeki deneyimleri
Experiences of carers of special needs individuals in the COVID-19 process
- Tez No: 737131
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YANARDAĞ, AR.GÖR. ERKAN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada; özel gereksinimli bireylere bakım verenlerin Covid-19 sürecindeki deneyimlerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Olgubilim olarak tasarlanan çalışmanın katılımcıları, özel gereksinimli bireylerin bakım vereni olan on iki anneden oluşmaktadır. Araştırma verileri yarı-yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacı günlüğü ve doküman analizi teknikleriyle toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi özel gereksinimli bireylere bakım verenlerin pandemi sürecinde ne yaşadıkları ve bu yaşadıklarının onlar için ne anlam ifade ettiğini keşfetmekten yola çıkarak içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede bakım verenlerin deneyimlerini ifade edebilecek temaların ortaya çıkarılmasına özen gösterilmiştir. Araştırma bulguları doğrudan alıntılara başvurarak betimsel bir şekilde sunulmuştur. Analiz sonucunda; pandemi sürecine ilişkin deneyimler, yaşanan sorunlar, alınan destekler, kavrayışlar ve gereksinimler hakkında bulgulara ulaşılmıştır. Bakım verenler Covid-19 sürecini korkutucu, rutinlerini alt üst eden ve zor koşulları daha da zorlaştıran bir durum olarak tanımlamaktadır. Evde vakit geçirmede, problem davranışlara müdahale etmede sorun yaşadıkları bilgisine ulaşılmıştır. Bakım verenlerin yaşantılarında aile, yakın çevre ve öğretmenler dışında destek aldıkları bir kurum/kuruluşun bulunmadığı görülmektedir. Ayrıca bakım, bilgi, maddi, sosyal etkileşim ve psikolojik destek gibi birçok alanda gereksinimleri bulunmaktadır. Olası bir pandemi ya da benzer afet durumları için desteklenmeleri ve uygun stratejilerin geliştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to determine the opinions of those who care for individuals with special needs regarding their experiences in the Covid-19 process. The participants of the study, which was designed as a phenomenology, consisted of twelve mothers who are caregivers of individuals with special needs. Research data were collected through semi-structured interviews, researcher diary and document analysis techniques. The analysis of data was carried out with content analysis, starting from discovering what the caregivers of individuals with special needs experienced during the pandemic process and what this experience means for them. In this context, care has been taken to reveal the themes that can express the experiences of caregivers. The research findings were presented in a descriptive manner by referring to direct quotations. As a result of the analysis; Findings about the experiences, problems, support received, insights and needs related to the pandemic process were reached. Caregivers describe the Covid-19 process as frightening, disrupting their routines and making difficult conditions even more difficult. It has been learned that they have problems in spending time at home and interfering with problem behaviors. It is seen that there is no institution/organization in the lives of caregivers other than family, close environment and teachers. n addition, they have needs in many areas such as care, information, financial, social interaction and psychological support. It can be suggested that they be supported and appropriate strategies should be developed for a possible pandemic or similar disaster situations.