MOF temelli potansiyometrik maprotilin hidroklorür-seçici elektrot geliştirilmesi ve uygulamaları
Development and applications of MOF based potentiometric maprotiline hydrochloride-selective electrode
- Tez No: 770934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SAYDAN KANBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Maprotilin (MAP), depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılan bazı antidepresanların aktif bir bileĢenidir. Depresyonlu hastaların tedavisinde maprotilinin aĢırı dozda alınması önemli yan etkilere, hatta ölümcül zehirlenmelere yol açabilir. Bu nedenle, ilgili numunelerde maprotilin için basit, ucuz, hızlı ve güvenilir tespit yöntemleri geliĢtirmek çok önemlidir. Mevcut çalıĢmamızda, elektroaktif iyonofor maddesi olarak MIL-53(Al) olarak bilinen bir MOF tipine dayanan yeni bir PVC membran maprotilin seçici potansiyometrik sensör sunduk. Optimum membran bileĢiminde hazırlanan sensör, maprotilin hidroklorür için 59.1 mV/onkat eğim ve 9.0×10−10 M tayin limiti ile 1.0×10−9 M-1.0×10−2 M konsantrasyon aralığında doğrusal bir cevap sergiledi. Sensörün pH çalıĢma aralığı 2.0-9.5 olarak belirlendi. Sensörün cevap süresi çok kısaydı ve 5 saniyeden düĢük olarak bulundu. Bu performans özellikleri, potansiyometrik maprotilin seçici sensörün oldukça üstün özelliklere sahip olduğunu göstermiĢtir. Sensörün potansiyometrik uygulaması, MAP-HCl içeren farmasötik tabletlerde maprotilin tespiti baĢarıyla gerçekleĢtirilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Maprotiline (MAP), is an active ingredient of some antidepressants which has been broadly used for the treat of depression. An overdose of MAP in the treatment of patients with depression can lead to significant side effects, even fatal poisoning. Therefore, it is very important to develop simple, inexpensive, fast and reliable detection methods for MAP in releavent samples. In our present study, we have offered a novel PVC membrane maprotiline-selective potentiometric sensor based on a type of MOF, known as MIL-53(Al), as electroactive ionophore substance. The sensor prepared in the optimum membrane composition exhibited a linear response for maprotiline hydrochloride in the concentration range of 1.0×10−9 M – 1.0×10−2 M with a slope of 59.1 mV/decade and detection limit of 9.0×10−10 M. The pH working range of the sensor was determined as 2.0-9.5. The response time of the sensor was very fast and less than 5 s. With these performance features, it has been shown that the current sensor has quite superior features compared to the potentiometric MAP-selective sensor available in the literature. The potentiometric application of the sensor was successfully carried out with the detection of MAP in pharmaceutical tablets containing MAP-HCl.