Tiyoüre türevi Schiff bazı temelli bütünüyle katı-hal kompozit bakır(II)-seçici potansiyometrik sensör geliştirilmesi
Development of an all solid-state composite copper(II)-selective potentiometric sensor based on a thiourea derivate Schiff base
  1. Tez No: 559310
  2. Yazar: ÖZDEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇOLDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, tiyoüre ile 5-bromosalsilaldehit'in uygun koşullarda tepkimesiyle tiyoüre türevi bir Schiff bazı olan (1E,3E)-1,3-bis(5-bromo-2-hidroksibenziliden)tiyoüre bileşiği sentezlendi. Sentezlenen bu yeni Schiff bazı bütünüyle kompozit membran iyon-seçici bir elektrotun yapısında iyonofor madde olarak kullanıldı ve bu geliştirilen sensörün potansiyometrik özellikleri araştırıldı. Sentezlenen Schiff bazı bileşiğinin elektrot yapısına katılamasıyla Cu2+ iyonlarına karşı seçici ve duyarlı potansiyometrik bir sinyal oluşturduğu görüldü. Membran elektrot optimizasyon çalışmaları en iyi performans özelliklerine sahip elektrot bileşiminin kütlece % 3,0 iyonofor, % 5,0 çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT), % 20,0 parafin yağı ve % 72,0 grafitten oluşan bileşim olduğunu gösterdi. Geliştirilen elektrotun Cu2+ iyonlarına karşı doğrusal çalışma aralığı, eğimi, tayin sınırı, pH çalışma aralığı, ve ortalama cevap zamanı değerleri sırasıyla 5,0×10-6-1,0×10-1 M, 31,1 mV/her on katlık konsantrasyon değişimi, 5,0×10-7 M, 2,0-6,5 ve
Özet (Çeviri)
In this study, (1E,3E)-1,3-bis(5-bromo-2-hydroxybenzylidene)thiourea, a thiourea derivative Schiff base, was synthesized by the reaction of thiourea and 5-bromosalcylaldehyde under appropriate conditions. This synthesized new Schiff base was used as an ionophore in the construction of an all-solid-state composite ion-selective electrode and its potentiometric properties were investigated. It was seen that the addition of this new Schiff base compound into the electrode structure produced a selective and sensitive potentiometric signal against Cu2+ ions. The optimization studies showed that the composite composition with the best potentiometric characteristics was consisted of 3.0% ionophore, 5.0% multi-walled carbon nanotube (MWCNT), 20.0% paraffin oil and 72.0% graphite by mass. Linear operating range, slope, limit of detection, pH working range and average response time of the electrode for Cu2+ ions were determined as 5.0×10-6-1.0×10-1 M, 31.1 mV/decade, 5.0×10-7 M, 2.0-6.5 and