Bedensel engelli bireye sahip annelerde ve zihinsel engelli bireye sahip annelerde benlik saygısı ve stres düzeyinin incelenmesi
Investigation of self-respect and stress level in mothers with physically disabled individuals and in mothers with mental disabled individuals
  1. Tez No: 770939
  2. Yazar: MELİKE NUR KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmadaki amaç, annelerin engelli çocukları ile olan sorunların üstesinden gelirken karşılaştıkları durumları ortaya çıkarmak onları daha iyi anlayabilmeyi sağlamaktadır. Bedensel engelli çocuğa sahip annelerin ve zihinsel engelli çocuğa sahip annelerin benlik saygısı ve stres düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma İstanbul'un Sultangazi ilçesinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Sultangazi ilçesinde ikamet eden engelli bireye sahip olan anneler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise küme örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve İstanbul Sultangazi'de ikamet eden; rehabilitasyon merkezine devam eden engelli bireylerin anneleri oluşturmaktadır. Seçkisiz olarak seçilen ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 112 bireyden oluşmaktadır. Çalışmaya katılacak kişilerin benlik saygısını ölçmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Stres düzeyinin belirlenmesi için de Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden toplanan verilerin analizinin yapılabilmesi için SPSS 24 paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the situations faced by mothers while overcoming the problems with their disabled children and to provide a better understanding of them. It is aimed to compare the self-esteem and stress levels of mothers with physically disabled children and mothers with mentally disabled children. This study was carried out in Sultangazi which is district of Istanbul. The research consists of mothers who live in Sultangazi district of Istanbul and have a disabled child. The sample of the study was determined by cluster sampling method and residing in Istanbul Sultangazi; consists of the mothers of the disabled individuals who attend the rehabilitation center. It consists of 112 individuals who were chosen randomly and voluntarily to participate in the research. The Rosenberg Self-Esteem Scale was used to measure the self-esteem of the people participating in the study. The Perceived Stress Scale was used to determine the stress level. SPSS 24 package program was used to analyze the data collected from the scales.