Sazan (Cyprinus carpio) etinden balık köftesi üretimi üzerine bir araştırma
A Study on preparation of fish ball from carp (Cyprinus carpio) flesh
- Tez No: 77096
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, sazan (Cyprinus carpio) etinden elde edilen köftenin duyusal özellikleri ve raf ömrü araştırılmıştır. Sarmısak, sarmısak+ayçiçek yağı, soğan, soğan+ayçiçek yağı olmak üzere dört farklı içerikte balık köftesi hazırlanmıştır. Duyusal değerlendirmenin sonunda, gruplar görünüş, çiğneme, sululuk, koku, tat ve lezzet bakımından 10 üzerinden 8.6 ile 9.0 arası puanlar alarak yüksek bir beğeni kazanmışlardır. Ancak köfteye sarmısak, soğan ve yağ katkısının beğeniye etkileri benzer bulunmuştur (P>0.05). Balık kıymasının -18°C'de, 6 ay depolama süresi boyunca tespit edilen pil, TVB- N, peroksit sayısı ve TBA değerlerine göre, ürünün iyi kalite özelliğini koruduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sensory evaluation and shelf life of fish balls prepared from carp flesh were investigated. Four different ingredients added into the fish balls were garlflt, garlik + sunflower oil, onion, onion+sunflower oiL At the end of the sensory evaluation, the groups have received between 8.6 and 9.0 points from the panelists regarding appearance, chewing, succulence, odour and flavour. However, addition of garlic, onion and sunflower oil did not significantly influence acceptability of the samples by the panelists (p>0.05). The frozen minced fish at -18°C for 6 months were of good quality considering the measurements of their pH, TVB-N, TBA and peroksit value (PV).