Cam malzemenin iç mekanda bölücü eleman olarak kullanım şekillerinin araştırılması
Research for the using manners of glass material as a partition component in interior space
  1. Tez No: 77097
  2. Yazar: DİDEM YANARATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çağdaş iç mekan anlayışının bir gereği olarak mekanın fonksiyonel ve esnek tasarımı, cam malzemenin bölücü eleman olarak kullanımına olanak vermiştir. Çok sayıda cam malzeme türünün ve cam bölücü sistemin geliştirildiği günümüz iç mimarisinde cam bölücü elemanların kullanım şekilleri üzerine, tasarımcıyı yönlendirerek bilinçli seçimler yapılmasını sağlayacak çalışmalara tarafımdan rastlanmaması, bu çalışmanın gerçekleştirilmesine sebep olmuştur. Cam bölücü elemanın, tanımlanmış bir mekanın oluşumunda tasarımı yönlendiren ana hatların ortaya konduğu farklı mekan kurgularına göre, malzeme türleri ve bölücü sistemleri incelenerek, cam malzemenin iç mekanda bölücü eleman olarak kullanım şekillerini oluşturan bir sınıflandırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The functional and flexiable design of space as a result of modern interior space concept has brought out the use of glass material as a partition component. Finding out no study which achieve to be make conscious chooses by directing designer, on the using manner of glass partition in interior architecture where a lot of glass types and partition systems has been upgraded, caused this study to be make. A classification which has been constitued by the using manners of glass material as a partition component in interior space has been achieved to be make by investigating the glass partition's material types and partition systems according to the various space conceptions that consist the base lines to direct the design in the formation of identified space.