Endüstri dönemi salgın hastalıklar, sürdürülebilirlik ve Covid-19 pandemisinin kent ve konut mimarisine etkileri
Effects of industrial period epidemic diseases, sustainability approach and the Covid-19 pandemic on urban and housing architecture
  1. Tez No: 770962
  2. Yazar: NURCAN FİRDEVS KAHYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tarih boyunca kentler, sürekli bir dönüşüm içinde olmuştur. Kentin fonksiyonlarını belirleyen mekanlar içinde, barınma ihtiyacını karşılayan konut ise, her zaman mimarlığın merkezinde yer alarak, kentin biçimlenmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Kent ve konut, tarihsel süreç içinde devamlı olarak değişim göstermekle beraber, özellikle, endüstrileşme sonrasında büyük bir evrim geçirmiştir. Bu çalışmada, Endüstri Devrimi sonrası kentlerde yaşanan sorunlar, sağlıksız yaşam koşulları, salgın hastalıkların mimariye etkileri ve devamında sürdürülebilirlik ile ilgili yapılan uluslararası çalışmalar ile kent ve konutun dönüşümü irdelenerek; Covid-19 Pandemisi'nin bu dönüşümdeki yeri aktarılmaktadır. Çalışma kapsamında Dünyadan ve Türkiye'den örnekler incelenerek çıkarımlar yapılmakta ve pandemi sonrası yaşam biçimlerini bekleyen mekânsal değişikliklerin neler olabileceği tartışılarak, öneri proje modeli ile geleceğin öngörüsünde bulunulmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın kapsamı, 'geçmiş, bugün ve gelecek' ekseninde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, cities have been in constant transformation. Among the spaces that determine the functions of the city, the house that meets the need for shelter has always been at the center of architecture and has played an important role in the shaping of the city. Although the city and the residence have changed continuously in the historical process, they have undergone a significant evolution especially after industrialization. In this study, the problems experienced in the cities after the Industrial Revolution, unhealthy living conditions, the effects of epidemics on architecture, and international studies on sustainability and the transformation of the city and the house were examined; The place of the Covid-19 Pandemic in this transformation is conveyed. Within the scope of the study, inferences are made by examining examples from the world and Turkey, and the future is predicted with the proposal project model by discussing what the spatial changes awaiting the post-pandemic lifestyles might be. In this context, the scope of the study is discussed in the axis of 'past, present and future'.