18-65 yaş arası bireylerin çocukluk çağı travmaları ile duyguları ifade etme ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between childhood traumas, emotional expression and empathy levels of individuals aged 18-65
- Tez No: 770961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada 18 – 65 yaş arası bireylerin çocukluk çağı travmaları ile duyguları ifade etme ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 18-65 yaş arası 672 yetişkin bireyden veri toplanmıştır. Veriler online platformlarda toplanmıştır. Araştırmada Sosyo – Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Duyguları İfade Etme Ölçeği (DİÖ) ve Toronto Empati Anketi (TEA) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS – 25 istatikstik programı kullanılmıştır. Bu bağlamda, katılımcıların çocukluk çağı travmaları, duyguları ifade etme ve empati düzeyleri demografik değişkenlere göre incelenirken bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü anova analizleri kullanılmıştır. Tek yönlü anova analizinde meydana gelen anlamlı farklar ise post-hoc testlerinden Tukey testi ile incelenmiştir. Ayrıca, çocukluk çağı travmaları, duyguları ifade etme ve empati düzeyleri arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların çocukluk çağı travmaları ile duyguları ifade etme ve empati düzeyi arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların duyguları ifade etme düzeyi ile empati düzeyi arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, çocukluk çağı travmaları bir bütün olarak duyguları ifade etme ve empati düzeylerini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between childhood traumas, expressing emotions and emphathy levels of individuals between the ages of 18 - 65. For his purpose, data were collected from 672 adults aged between 18 – 65. The data were collected on online platforms. Socio-Demographic information Form, Childhood Trauma Scale (CTQ-33), Expression of Emotions Scale (EES) and Toronto Emphaty Questionnaire (TEQ) were used in the study. SPSS – 25 statistical pragram was used in the analysis of the obtained data. In this context, independent groups t-test an done-way anova analyzes were used while examining the paticipants' childhood traumas, expressing emotions and emphaty levels according to demographic variables. Significant differences in one-way anova analysis were analyzed with the Tukey test, one of the post-hoc tests. In addition, the relationship between childhood traumas, expressing emotions and emphaty levels was examined by pearson correlation analysis and multiple regression analysis. As a result of the research, it was determined that there was a negative as well as a significant relationship between the childhood traumas of the participants and the level of ecpressing emotions and empathy. It has been determined that there is a positive and significant relationshio between the participants' level of emotional expression and their level of empathy. In addition, childhood traumas as a whole predict the levels of expressiong emotions and empathy.