EFL teachers' perceptions towards the integration of literary texts in EFL classes
İngilizce sınıflarında edebi metinlerin derse entegrasyonuna yönelik İngilizce öğretmenlerinin görüşleri
- Tez No: 770972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE AVARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Edebi metinler, İngiliz dili eğitiminde uzun yıllardır çok önemli bir yer tutmaktadır. İngiliz dili eğitiminde edebi metinlerin kullanmanın birçok avantajı vardır. Ayrıca İngilizce öğretmenleri de bu avantaj ve zorluklardan dolayı derslerinde edebi metinlerin kullanımı konusunda farklı görüşlere sahiptirler. Ayrıca İngiliz dili eğitiminde edebi metinlerin kullanım biçimleriyle ilgili birçok yaklaşım veya model bulunmaktadır. Bu çalışma, İngilizce eğitiminde edebi metinlerin kullanımı ile ilgili İngilizce öğretmenlerinin görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Daha gerçekçi verileri ortaya çıkarmak için 250 İngilizce öğretmeninin görüşleri toplanmıştır. Veri toplama süreci yaklaşık 2 ay sürmüştür. Bu veri toplama sürecinde anket ve görüşme soruları kullanılmıştır. Veriler Google formları, çevrimiçi toplantılar ve telefon görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Bu çalışmanın sonucu, İngilizce öğretmenlerinin İngilizce eğitiminde edebi metinlerin kullanımına ilişkin görüş ve tutumlarının oldukça olumlu olduğunu göstermektedir. Görüşmelere göre katılımcıların çoğu edebi metinleri sevdiklerini ve mümkün olduğunca derslerinde kullanmaya çalıştıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca anketin sonuçları, İngilizce öğretmenlerinin edebi metinlerin entegrasyonunun İngilizce öğretimindeki beceriler, dil bilgisi ve kelime bilgisi gibi konuların çoğuna yardımcı olduğuna ve bunları desteklediğine inandığını gösterdi. Bunlara ek olarak sadece dil becerilerine değil, aynı zamanda sonuçlar doğrultusunda hedef dilin kültürünün öğrenilmesine de yardımcı olur. Ayrıca, İngilizce eğitiminde edebi metinlerin kullanımı, anket sonuçlarına göre öğrencileri motive etmektedir. Bununla birlikte, katılımcıların çoğu derslerinde edebiyat kullanmayı sevdiklerini belirtseler bile, derslerinde edebi metinleri hiç kullanmazlar veya nadiren kullanırlar. Katılımcılara derslerinde edebiyat kullanmama nedenleri sorulduğunda, yanıtları ağırlıklı olarak öğrencilerin düzeyi ve müfredatla ilgilidir. Kısacası, İngilizce öğretmenleri, edebiyatı İngilizce öğretimi ile bütünleştirmenin olumlu etkilerinin farkındadır, ancak onu daha sık kullanmaları için desteklenmeleri ve teşvik edilmeleri gerekir.
Özet (Çeviri)
Literary texts have been crucial for many years in English language education. Therefore, using literary texts in English language education provides many advantages for both EFL teachers and learners. Also, English language teachers have different opinions about using literary texts in their classes because of these advantages and challenges. Additionally, there are many approaches or models related to the ways of using literary texts in English language education. This study aims to find out EFL teachers' views related to the use of literary texts in English language education. To reveal more realistic data, the views and opinions of 250 EFL teachers were gathered. The data collection process lasted approximately 2 months. A questionnaire and interview questions were used in this data collection process. The data was collected through Google forms, online meetings, and phone calls. The result of this study indicates that English teachers' views and attitudes about using literary texts in English language education are quite positive. Most of the participants indicated that they like literary texts and try to use them in their lessons as much as possible according to the interviews. Also, the results of the questionnaire showed EFL teachers believe that the integration of literary texts helps and promote most of the subjects in English language teaching such as skills, grammar, and vocabulary. In addition to these, it helps not only with language skills but also learning the culture of the target language in accordance with the results. Furthermore, using literature in English language education motivates learners according to the results of the questionnaire. However, most of the participants never or rarely use literary texts in their lessons even if most of them indicate that they like using literary texts in their classes. When the participants were asked the reasons for not using literary texts in their classes, their answers are mainly related to the level of the students and the curriculum. In short, English teachers are aware of the positive effects of integrating literary texts into ELT though they need to be encouraged and promoted to use it more often.