Gebe kadınların gebelik algıları ve sağlık gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of pregnancy perception and health needs of pregnant women
  1. Tez No: 770986
  2. Yazar: GİZEM ANAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖZÜYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, gebe kadınların gebelik algıları ve sağlık gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 10 Kasım 2020-01 Şubat 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. İki aşamada gerçekleştirilen araştırmanın ilk aşaması metodolojik kısmını oluşturmaktadır. Çin popülasyonunda geliştirilen“Maternal Health Needs Scale''in Türk toplumunda geçerlik ve güvenirliği 230 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı kısmını oluşturan ikinci aşama ise 01 Ağustos 2021-01 Şubat 2022 tarihleri arasında 372 gebe ile yürütülmüştür. Tanımlayıcı aşamanın evrenini, ilgili hastaneye başvuran 3000 gebe oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü evreni bilinen yaklaşım üzerinden hesaplanmıştır. Veriler, ”Kişisel Bilgi Formu 2“, ”Maternal Sağlık Gereksinimleri Ölçeği“ ve ”Gebelerin Kendini Algılama Ölçeği " ile toplanmıştır. Toplanan veriler, IBM SPSS Statistics 25.0 ve AMOS 25 programları ile analiz edilmiştir. Türkiye için uyarlanan Maternal Sağlık Gereksinimleri Ölçeği geçerli ve güvenilir bulunmuştur. Maternal Sağlık Gereksinimleri Ölçeği toplam puan ortalaması 94,48±7,59, Gebelikte Kendini Algılama Ölçeği-Annelik Algısı alt boyutu puan ortalaması 24,06±2,78 ve Beden Algısı alt boyut puan ortalaması 11,77±2,56 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine pregnancy perceptions and health needs of pregnant women. The research was carried out at Aksaray University Training and Research Hospital between 10 November 2020 and 01 February 2022. The Research was carried out in two stages, first stage constitutes the methodological part. The validity and reliability of“Maternal Health Needs Scale”, developed in China population, in Turkish society were carried out with 230 pregnant women. The second phase, which constitutes the descriptive part, was carried out with 372 pregnant women between 01 August 2021 and 01 February 2021. The universe of the descriptive stage consists of 3000 pregnant women who applied to the relevant hospital. . The sample size was calculated using the sample with a known population approach. Data were collected with the“Personel Information Form 2”,“The Maternal Health Needs Scale”and“the Self-Perception of Pregnant Women Scale”. The collected data were analyzed with the IBM SPSS Statistics 25.0 and AMOS 25 programs. The Maternal Health Needs Scale adapted for Turkey was found to be valid and reliable. The Maternal Health Needs Scale mean total score was found 94,48±7,59, the mean score of the Self-Perception in Pregnancy Scale-Maternity Perception sub-dimension was 24.06±2.78, and the mean score of the Body Perception sub-dimension was 11.77±2.56.