Kilolu/obez kadınlarda gebelik ve postpartum dönem içselleştirilmiş kilo damgasının maternal sağlık üzerine etkisi
Effect of prenatal and postpartum internalized weight stigma on maternal health in overweight/obese women
  1. Tez No: 911269
  2. Yazar: AYŞE ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DAŞIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışma, kilolu ve obez kadınlarda gebelik ve postpartum dönemde içselleştirilmiş kilo damgalamasının maternal sağlık ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel analitik tipte bir çalışmadır. Araştırma Ağustos 2022- Ağustos 2023 tarihleri arasında SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmaya gebeliğin 30-40. haftaları arasında olan kilolu ve obez toplam 376 gebe kadın katılmış ve postpartum veriler 5-6. ayda toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, Prenatal ve Postpartum Tanımlayıcı Soru Formu, İçselleştirilmiş Kilo Önyargı Ölçeği (İKÖÖ), Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ), Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Skewness-Kurtosis testi ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygun verilerin analizinde İki bağımsız grup Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmış, normal dağılıma uymayan verilerin analizinde Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. İkiden fazla bağımsız grupların ileri analizinde Bonferroni Posthoc testi kullanılmıştır. İki bağımlı grup arasındaki karşılaştırmalar Bağımlı Örneklem t Testi ile yapılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the relationship between prenatal and postpartum internalized weight stigma and maternal health in overweight and obese women. Materials and Methods: The study is a cross sectional study. It was conducted in The SBU İzmir Tepecik Training and Research Hospital prenatal polyclinic between August 2022 and August 2023. A total of 376 overweight and obese women who were in the 30-40th gestational weeks took part in the study and the postpartum data were collected in the 5-6th months. In collection of the data, The Prenatal and Postpartum Descriptive Question Form, Weight Bias Internalization Scale (WBIS), The Emotional Eating Scale (EES) and The Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) were used. Normal distribution of the data was analyzed via the Skewness-Kurtosis test. In analysis of the normally distributed data, The Two Independent Samples t-Test and The One-way Analysis of Variance were used. In analysis of the non-normal distribution data, The Mann Whitney U Test and the Kruskal Wallis H Test were used. In advanced analysis of more than two independent groups, The Bonferroni Posthoc test was used. Comparisons between two dependent groups were made via The Dependent Samples t-Test. The correlation between continuous variables was evaluated via The Pearson's Correlation.